Rectificatie* In ons Maartnummer is vermeld, dat een verzoek om ruilver kaveling was binnengekomen van gronden onder de gemeente Helden (N.Br.). De belangstellende lezer zal hebben begrepen, dat dit had moeten zijn Helden (L.). Van Ioiokopie lof microlcaarf door G. A. B. FRINKING. Carthograms. Naar aanleiding van de tentoonstelling van het Ned. Genoot schap voor Documentreproductie wil ik hier nog enige reproductie systemen de revue laten passeren. Daarna zal moeten worden onderzocht of hierin toepassingsmogelijkheden voor onze dienst liggen. Zoals in een vorig artikel reeds gememoreerd, was de stand Inrichting uitgeven van boekwerken van het Leger" zeer interes sant. Men had hier een aardige oplossing gevonden voor het maken van z.g. carthograms (kaarten, die een beeld geven van de ver spreiding van een bepaald verschijnsel in een zeker gebied). Op een kaart van Nederland wil men b.v. aangeven welke gemeenten hermeten zijn en deze notaties wil men regelmatig bijhouden. Men zou dit kunnen aangeven met kleuren. Zijn er meer kaarten nodig, dan kan men deze verkrijgen door kleurendruk of door iedere kaart met de hand in te kleuren. Beide procédé's zijn kostbaar, vooral ook omdat ieder ogenblik nieuwe kaarten moeten worden vervaar digd door de gestadige voortgang van het werk. Genoemde inrichting" van het leger heeft er nu het volgende op gevonden. Van een kaart van Nederland, voorzien van gemeente grenzen en namen werden zes fotografische afdrukken gemaakt, bij welk procédé direct een bepaalde arcering mee werd afgedrukt, voor iedere kaart verschillend. (Men nam 6 arceringen omdat men zes groepen van gebieden wilde aanduiden). Het resultaat was dus zes kaarten met zes verschillende arceringen. Deze werden op triplex geplakt en uitgezaagd per gemeente. In een soort „letter kast" werden de zes gearceerde „gemeenteblokjes" opgeborgen. Men is nu op eenvoudige wijze in staat de kaart van Nederland zo samen te stellen, dat men een beeld krijgt van de gevraagde situatie. Voor onze dienst toegepast zou men b.v. aan een bepaalde arcering een bepaalde schaal kunnen verbinden. Wanneer men de kaart aldus als een legpuzzle aan elkaar heeft gelegd, wordt foto grafisch een calque vervaardigd en van deze verkrijgt men de (goed kope) lichtdrukken. 89

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 21