2* Vlakdruk of offsetdruk* Een voor mij onbekend procédé was de vlakdruk of offsetdruk. Een toepassing hiervan werd gedemonstreerd met het prachtig uit gevoerd personeelsblad van de Marine. De tekst wordt getikt met een Vari-typer, een schrijfmachine in een speciale uitvoering, die drukwerk-schrift levert. Deze tekst wordt met de bijbehorende foto's op de lay-out afdeling gemonteerd. Langs fotografische weg ver krijgt men dan een negatief op papier film, van welk negatief door contactdruk op een aluminiumplaat een afdruk wordt vervaardigd. Het is echter ook mogelijk direct op de aluminiumplaat te typen, of het met potlood of inkt te beschrijven, zij het dan ook met z.g. autografisch schrijfmachinelint, potlood of inkt. Dit positieve beeld op aluminium wordt in een drukmachine ge plaatst. Gedurende het drukken wordt het beeld met een inktrol in contact gebracht. Men zal zich afvragen, hoe het mogelijk is om van een vlakke plaat te drukken. Dit heeft men opgelost door de eigenschap te benutten, dat vet vocht afstoot. Het aluminiumblad is namelijk vetgevoelig gemaakt. Na het opbrengen van het beeld wordt de plaat zodanig behandeld, dat alleen nog het beeld vet aantrekt. De inktrol in de drukmachine, die omgeven is door een dunne vochtfilm, brengt vette inkt op de beeldplaatsen, doordat op die plaatsen de vochtfilm doorbroken wordt. Wanneer de plaats aldus van inkt is voorzien neemt een rubberrol dit inktbeeld over en drukt het op papier. Op de Haagse tentoonstelling zagen wij een dergelijke afdruk van een foto, die nauwelijks van het origineel te onderscheiden was. Een aldaar in werking zijnde offsetdrukmachine had een capaciteit van 6000 afdrukken per uur. Het aantal drukken, dat via één aluminiumplaat kan worden verkregen, is onbeperkt. Bij het Leger maakt men er 70.000. 3* Océ- en ozalid-procédé. Van de chemische Fabriek L. van der Grinten te Venlo is bekend het „Océ-procédé". In grote lijnen komt dit overeen met de „Ozalid" reproductietechniek, echter met een belangrijk verschil. Het heeft namelijk een halfnat ontwikkelprocédé, in tegenstelling met de ,,Ozalid"-methode, die geheel droog ontwikkelt, door middel van ammoniakdampen, zoals in een vorig artikel is beschreven. Evenals Ozalid" is ook „Océ" een diazo-materiaal, waarvan de diazolaag door de belichting wordt ontleed, zodat zij na de belichting geen diazoverbinding meer, doch slechts nog haar ontledingsproduct bevat. In de niet belichte partijen (lijnen e.d.) blijft de diazoverbinding bestaan. Door aan deze verbinding z.g. azokleurstofcomponenten toe te voegen, verkrijgt men als reactie sterk gekleurde verbindingen, m.a.w. het beeld, de kopie van de belichte calque, komt te voor- 90

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 22