Ongetwijfeld is het een voordeel van de filmstrook, dat deze automatisch behandeld kan worden in een speciaal geconstrueerde ontwikkelmachine, die de film achtereenvolgens ontwikkelt, spoelt, fixeert, spoelt en droogt. Deze werkwijze is veel vlugger en dus economischer dan het afwerken van microkaarten, die vrijwel stuk voor stuk behandeld moeten worden. Een instantie echter als de Algem. Techn. Afdeling van de Ned. Centrale Organisatie voor Toegepast natuurwetenschappelijk On derzoek (kortweg T.N.O. genoemd) is een enthousiast verdediger van de microkaart. Zij heeft op verschillende plaatsen in Nederland ploegen die zich met researchwerk bezig houden en daarvoor veel literatuur moeten kunnen naslaan. Microkaarten van deze literatuur en een leesapparaat stellen hen in staat een gehele bibliotheek als het ware steeds bij de hand te hebben. Als bezwaar van de rolfilm noemt de T.N.O. 1Het materiaal is lastig te hanteren, omdat het dikwijls op niet verwachte wijze ontrolt, 2) Het spoelen en terugspoelen van de film is tijdrovend, maar vooral het opzoeken van een bepaalde bladzijde. 3) Het is niet gemakkelijk een leesbare titel op de filmrol aan te brengen. 4) Het leesapparaat wordt inge wikkeld door de noodzakelijkheid van spoelen en filmtransport. 5) De kans van krassen op de film is vrij groot. 6) Het opbergen van de filmstrips en filmrollen is voor de wetenschappelijke werker geen aantrekkelijke bezigheid. Nee, zegt de T.N.O., met de micro- kaart gaat het literatuuronderzoek sneller en beter. De wetenschap pelijke werker kan nu de noodzakelijke literatuur naast zich op zijn bureau in zijn kamer hebben in de vorm van microkaarten. Geen bezoek meer aan bibliotheken of wachten op aangevraagde boek werken. Het opbergen en terugzoeken van microkaarten gaat snel, het lezen in een leestoestel gemakkelijk, zodat de onderzoeker met weinig tijdverlies zijn gegevens kan inzien. Passen wij dit eens toe op ons veldwerk. Dan stond de negatieve microkaart op een centrale plaats, dus daar waar zich nu het kopie veldwerk bevindt en een positieve kopie berustte op de kantoren. Dan kon iedere landmeter of landmeetkundig ambtenaar in een klein archiefbakje het gehele veldwerkachief van verscheidene ge meenten op zijn werktafel plaatsen. Dan geen heen en weer geloop meer naar archief of naar ambte naren op andere kamers, geen gezoek, geen getelefoneer naar andere bureaux, waar de stukken zijn uitgeleend. Geen afwerking van de kopie meer, zoals thans, geen collationneerwerk. De kaartjes kunnen in volgorde staan van gemeente, sectie en archiefnummer. Zij zijn vlugger te vinden en op te bergen dan de tegenwoordige stukken in de portefeuilles en archiefdozen. In het leesapparaat gezet geven ze een duidelijke, al of niet vergrote reproductie van het origineel. In hoeverre het beeld inder daad voor onze dienst duidelijk genoeg wordt geacht, zou eerst na een verschillende malen herhaalde proef kunnen worden uit gemaakt. 94

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 26