Hoe het zijde microkaart is bezig op verschillend gebied terrein te veroveren. In Amerika is men reeds vrij ver, mogelijk ook omdat men moeilijkheden kreeg met de ruimte, als gevolg van de enorme uitbreiding der wetenschappelijke bibliotheken. Ik las eens het (on waarschijnlijke) verhaal dat men microkaarten kan kopen, waarop de krant was opgenomen. Dit veronderstelt een vrij algemeen ge bruik van leesapparaten, wat niet is aan te nemen. Men zou achter over in een stoel gezeten de krant op het plafond kunnen lezen. Wel kan men op microkaart kopen b.v. de annalen van het Amerikaanse Congres, publicaties van de United Nations, Ameri kaanse en Engelse wetten, encyclopaedieën in de Russische taal e.d. Een van de nieuwste typen der leesapparaten, de „Microvist", is een weinig plaats innemend toestel, dat gemakkelijk op een bureau gezet kan worden. De micro-kaart wordt tussen 2 glazen plaatjes vastgehouden en aan de onderkant belicht. Het beeld wordt door een zich daarboven bevindende lens opgevangen, die het in een metalen spiegel projecteert. De spiegel kaatst het beeld op de tafel terug. Door de spiegel hoger of lager te stellen wordt het beeld groter of kleiner. Wanneer men de spiegel wegneemt projecteert men op het plafond. Vermoeidheid van de ogen treedt blijkens de ervaringen van de werkers van de T.N.O. niet op. Men is tenslotte van mening dat het experimentele stadium achter de rug is. Hoewel deze uitspraak erg positief klinkt, moet men inderdaad respect hebben voor de prachtige resultaten, die op de tentoon stelling konden worden getoond, maar vooral ook voor de grote vooruitgang in de ontwikkeling van de apparatuur en met name voor de ingenieuze snufjes op het gebied van het automatisch op nemen met de microkaartcamera. Er stond een Duits apparaat opgesteld, gebouwd volgens de aanwijzing van Dr. Goebel, die reeds in 1936 met proefnemingen op dit terrein begon en die nu verbonden is aan de Ned. Document reproductie N.V. te 's-Gravenhage. Na een enkele voetbeweging heeft niet alleen de belichting (opname) plaats, maar verschuift tevens de cassette voor een volgende opname. Het is zonder meer duidelijk dat de apparatuur bij micro-opnamen van veel belang is. De ontwikkeling hiervan zal in nauw verband staan met de resul taten. In de laatste jaren heeft men niet stil gezeten en er is geen enkele reden om te verwachten dat nu het hoogtepunt is bereikt. Integendeel: vooral de toepassing staat, naar ik meen, nog aan het begin. Ik denk ook aan de micraat-opname, waar men momenteel weinig van hoort, maar waarmee het in 1937 reeds mogelijk was 1000 bladzijden te fotograferen op een oppervlakte van 7x/2 ,X 12^ cm, terwijl men nu reeds werkt met een verkleining van 1 300 (normale verkleining 1 20) waarbij 10.000 bladzijden in plaats van 50 worden verkregen, d.w.z. dat men b.v. de gehele Winkler- Prins op enige filmkaarten in zijn binnenzak kan steken. Verschil lende instanties zoeken naarstig naar oplossingen van hun pro blemen door middel van lens en gevoelig materiaal. In het leger 95

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 27