voudig. Ik meen daarom een beroep te mogen doen op belang stellende lezers. Gezamenlijk moeten wij nader komen tot een op lossing der verschillende problemen. Ik maak mij niet de illusie, dat men alleen met deze uiteenzet tingen voldoende materiaal heeft om een juist inzicht te krijgen in de gehele materie. Integendeel: dit artikel beschouwe men meer als een verslag van een belanghebbende, die zich heeft georiënteerd en laten voorlichten. Mogelijk zijn er lezers, die evenzeer interesse hebben voor het hiervoor besprokene en misschien bereikten zij reeds resultaten of kunnen zij waardevolle suggesties geven. Wij wachten daar op. Hier volgt nog een kort résumé van de behandelde technieken. De fotokopie was het eerste resultaat van het zoeken naar efficiency, waarna de diazotypie (Ozalid, Océ) volgde en het probleem van het vrij dure fotopapier oploste. Voor grote oplagen echter is ook het diazo-materiaal nog te kostbaar, zodat men terecht komt bij de vlak- of offsetdruk, een combinatie van fotokopiëer- en grafische techniek. En als laatste vrucht aan de reproductieboom groeide dajn de micro-techniek, die evenwel nog in zijn ontwikkelingsperiode is en waarvan we nog veel mogen verwachten. Opheffing van de oude scheepsboeldiouding Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetje van 2 artikelen, betrekking hebbende op de sluiting van de oude scheepsboek- houding, welke krachtens het Koninklijk besluit van 21 Juni 1836, Staatsblad no. 41 werd aangehouden. Toen op 1 Februari 1927 het nieuwe Zeerecht werd ingevoerd, kregen wij terzelfdertijd onze .Maatregel Schepen". Het oude scheepsregister werd gesloten. Een recht van voorrang bleef gehandhaafd voor schulden, welke voortspruiten uit de in art. 315, 2e (oud) van het Wetboek van Koophandel genoemde pand- en verbandbrieven. De op grond van deze brieven genomen inschrijvingen zijn welis waar vaak niet doorgehaald, maar vrijwel alle hebben haar belang verloren ten gevolge van het tenietgaan der schuld. De oude boekhouding moet echter nog steeds worden geraad pleegd, als de voorrang blijft gehandhaafd. De registers zijn versleten. Het onderzoek hierin is tijdrovend. De houders van pand- of verbandbrieven zijn van 1 Februari 1929 af in de gelegenheid geweest, gebruik te maken van hun recht, om het verband in een recht van hypotheek te doen omzetten. Daarom is een termijn van één jaar gesteld, na verloop waarvan in de scheepsboekhouding 1836 geen verrichtingen meer geschieden. Er kan daarna ook niet meer worden voldaan aan verzoeken om inzage van of om afschriften of uittreksels uit de daartoe behorende 97

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 29