Een serie foto's, dusdanig gerangschikt, dat ze scherpe contrasten vormen (lintbebouwing tegenover stedenschoon, wegen, wel en niet aangepast aan het landschap etc.) sluiten dit overzichtelijk boekje af. Als de belangstellende lezer, leek op planologisch gebied, dit beknopte werk heeft doorgelezen, zal hij als vanzelf worden ge trokken naar studies als die van Bakker Schut en Kloos. In ,,het Nationale Plan" van Dr. Ir. W. B. Kloos zal hij veel vinden, dat zijn aandacht verdient. Het hier besproken boekje heeft dus tevens de verdienste, dat het ons de weg wijst naar een dieper gaande bestudering. W. K. Verslag van de werkzaamheden van de Topografische Dienst over de jaren 19451946194719481949 (niet in de handel). Door bestudering van het omvangrijke, gestencilde overzicht van de Topografische Dienst over de na-oorlogse jaren tot het einde van 1949 krijgen wij een goed inzicht in de grote activiteit op kartografisch gebied, door de Directeur, de Heer C. A. J. von Frijtag Drabbe en het gezamenlijke personeel (op 31 December 1949 waren er 203 personen werkzaam) ontwikkeld. Het laatste jaarverslag was dat van 1937. Het verslag over 1938 was juist voor het uitbreken van de oorlog in concept naar het Ministerie van Oorlog gezonden. De gegevens zijn verloren ge gaan. Verslagen in de oorlogstijd opgemaakt, worden terecht als niet-officiëel aangemerkt. Over de periode 19381945 volgt daarom nog een verslag. Reeds spoedig na de bevrijding is de Directie naar Engeland ge reisd, om te onderzoeken,'welk fotomateriaal van Nederland en van de grensstrook er voorhanden was. Van het gehele gebied bleken inderdaad luchtfoto's van voldoende kwaliteit te bestaan, maar ondanks toezeggingen van Engelse zijde heeft men deze (air cover) niet in handen kunnen krijgen. In Oct./Nov. 1947 werd door de Directeur deelgenomen aan een congres ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Italiaanse Topografische Dienst, terwijl de Zwitserse T.D. te Bern werd bezocht in Jan, 1948. Van dat verblijf werd gebruik gemaakt om na te gaan, hoever men daar gevorderd was op het terrein van de foto-interpretatie in de centra Zurich en Bazel, terwijl in de fabrieken van Wild te Heerbrugg leveringsmogelijkheid en ontwikkeling van fotogrammetrische apparatuur, van meet- en waterpasinstrumenten werd besproken. Ook het Internationaal Fotogrammetrisch Congres te Schevenin- gen (Sept. 1948) en het te Lissabon gehouden Congres van de Internationale-Aardrijkskundige Vereniging (April 1949), het 106

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 38