Amerikaans product, de z.g. plastic-sheet, stugger dan het Duitse astralon, bros en weinig doorzichtig, maar vrijwel maatvast. Met Talens lichtdrukinkt kon er behoorlijk op worden gewerkt. Tegenwoordig geeft de T.D, de voorkeur aan het Engelse ,,astra- foil", dunner, gladder en goed doorzichtig, goed betekenbaar met mkt van de firma Koot, als dit met thinner'iets is verdund. Het tegenwoordig in de handel zijnde astralon is wel ongeveer gelijk aan het vroegere Duitse materiaal van die naam. Goede inkt voor dit materiaal is echter moeilijk samen te stellen. Bij het sluiten van dit verslag waren in bewerking 28 bladen 1 25.000, 60 acmédrukken (1 25.000) voor het samenstellen van gewijzigde „Bonnekaarten" in aangepaste vorm en 36 bladen 1 50.000. De Reproductiedienst werkte evenzeer met vele belemmeringen. Toch werden nog verscheidene opdrachten (o.m. betrekking heb bende op verschillende bladen van de chromo-topografische kaart des Rijks 1 a 25.000) uitgevoerd. Op astrolon werden met succes proefdrukken in kleuren samen gesteld. In 1949 behoorden tot de belangrijke werken welke in behande ling waren de Atlas Australische wateren in opdracht van het K.N.M.I. en de toeristenkaart 1 500.000 in opdracht van de A.N.V.V. Naast deze werden elk jaar een groot aantal chromo's en schets kaarten ongewijzigd herdrukt. Een nieuwe uitgave van de catalogus is begin van dit jaar ge reedgekomen. Met het catalogiseren van kaarten en atlassen is men nog steeds bezig. De N.L.F. stelde een onderzoek in naar de wenselijkheid van en de mogelijkheid tot de samenstelling van een kaart op schaal 1 10.000. Blijkens het rapport, gepubliceerd in het Tijdschrift voor K. en L. no. 2 van 1 April j.l. bestaat er behoefte aan een dergelijke kaart, die aan redelijke eisen voldoet. Ook dit werk, dat op 2x/i millioen is geschat en binnen 5 jaar gereed moet zijn, zou door de T.D. moeten worden uitgevoerd. Als men dan nog verneemt, dat alleen in 1949 meer dan 150.000 poststukken werden verzonden, dan mag zeker met voldoening worden geconstateerd, dat dit eerste verslag na de oorlog de lezers een goede indruk geeft van ,,de snelle oprijzing van de Topo grafische Dienst", op de kartografische producten van welke het personeel trots mag zijn en waarmee wij ook in het buitenland voor de dag kunnen komen. Een compliment voor de loffelijke inspanning van het personeel, dat onder zeer moeilijke omstandigheden werkte, moge dit resumé van de veelzijdige arbeid van de voor ons land zo belangrijke Dienst besluiten. W. K. 108

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 40