Resumerend kan worden gezegd, dat in het algemeen gesproken in een streek met uitsluitend gelijk ontwikkelde boeren en grond eigenaars het er eigenlijk niet op aan komt door wie van hen de grond moet worden geschat en het is natuurlijk het beste wanneer hiertoe de vertrouwensmannen worden benoemd. Met de uitkomsten der schattingen zal in 't algemeen dan ook een ieder accoord kunnen gaan. Anders wordt het evenwel, wanneer het ontwikkelingspeil in het blok grote verschillen vertoont, want dan dient men er voor te waken, dat niet een bepaalde eigenarenclique hetzij alle moge lijke voordelen naar zich toehaalt, dan wel zich in de oppositie bevindend niet anders dan obstructie voert. In dit laatste geval zou men een objectiever systeem van waardeschatten moeten invoeren, dan het tot op heden gebruikelijke. Dit is nu reeds lang in Zwitserland het geval. De Zwitserse manier van schatten komt hier op neer, dat een aantal reeds er varen schatters wordt benoemd, welke van buiten het blok af komstig zijn. Bovendien wordt een aantal schatters in de schattings commissie opgenomen, welke in het blok van ruilverkaveling wonen, maar hier geen belang bij mogen hebben. De schatters van buiten het blok behoren meestal tot de betere boerenstand en zijn mensen met een zekere beschaving en ontwik keling, die al eerder elders hebben geschat en daardoor onder vinding hebben opgedaan of wel zij behoren tot het corps leraren in de landbouwkunde en hebben derhalve een middelbare tot hogere opleiding genoten, 't Merendeel dezer schatters die dus geen belang hebben bij de uitkomsten der schattingen behoort tot de leidinggevende categorie van mensen in die bepaalde streek of dat kanton en men mag dus van hen verwachten, dat zij de bij het schatten van de grond optredende waardeverschillen objectiever kunnen beoordelen, dan hun minder ontwikkelde collega's uit het blok, die dit slechts éénmaal in hun leven moeten doen. Stoffelijk wordt de waardering van hun kennis dan ook zo uitgedrukt, dat laatstgenoemden in het algemeen het halve daghonorarium van eerstgenoemden ontvangen. Het aantal reclames van de zijde der intellectuele grondbezitters vermindert, omdat zij vertrouwen hebben in de capaciteit en inte griteit der van buiten het blok afkomstige schatters. Dat de Zwitserse schatters geen belangen mogen hebben bij een ruilverkaveling is niet het enige verschil tussen deze en de Nederlandse methode. Een groot verschil vertoont ook de wijze, waarop het stelsel van classificatie van de grond wordt ontworpen, hetwelk in Zwitserland sedert 1912 in zwang is gekomen en daar goed vol doet. Vóórdat met de classificatie wordt begonnen, vindt een terrein bezichtiging plaats, waartoe alle grondeigenaren mede worden uit- 144

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 28