9. Overige factoren, zoals nachtvorst insecten, wildschade enz. De invloed al dezer factoren wordt in één schattingswaarde vastgelegd. De Zwitser noemt deze wijze van schatten het „Pauschalverfahren". Men begint bij de rand van het dorp en zoekt hier de beste grond op. Heeft men deze gevonden dan wordt de hoogste schattingswaarde op een paal geschreven en deze naast het gat in de grond geslagen. Daarna worden de waardeklassen over het overige gebied bepaald, waarbij men per hectare 2—3 of meer gaten graaft en op de er naast ingeslagen palen de waarde schrijft. De gaten blijven open liggen, opdat iedere eigenaar zich persoonlijk kan vergewissen van de bodemkwaliteit en de bijbehorende schattingswaarde en deze met de andere waarden en kwaliteiten kan vergelijken. De secretaris bepaalt de plaats der proefgaten en tekent ze aan op de schattingskaart tezamen met de schattingswaarde. (Een proces-verbaal van classificatie van de grond wordt niet vereist.) Is men hiermede klaar, dan begint het tweede gedeelte van de schatting: de detailschatting, waarbij de grenzen tussen de waarde klassen worden bepaald en eventueel nieuwe klassen worden ingeschakeld. In het algemeen wordt de waarden der klassen in centimes per m2 opgegeven en bedraagt het verschil tussen 2 opeenvolgende klassen in de regel 2 centimes „Rappen"). Men werkt graag „precies" en schakelt liever een klasse meer in, dan een gemiddelde waarde van het geheel op te geven. Laatstgenoemde gang van zaken leidt volgens Zwitserse opvat tingen maar tot misverstanden en bezwaren. In verband met de vochtigheidstoestand van de bodem en met de begroeiing wordt slechts in de maanden Maart en April en van midden September af tot de eerste vorst of sneeuwval geschat. In het Zwitserse heuvelland wordt per dag 20—30 ha geschat. De ter visie legging van de uitkomsten der schattingen vindt plaats op ongeveer gelijke wijze als in Nederland. De uiteindelijke behandeling der bezwaren geschiedt evenwel in het algemeen niet voor de rechtbank, maar voor een landbouw kundig scheidsgerecht. (In Kanton Zürich, Kanton Schaffhausen e.a.) Tot zover deze aantekeningen omtrent het schatten van de grond bij ruilverkavelingen, waarbij onze methode met die in Zwitserland werd vergeleken en een lans voor de laatste werd gebroken. Hoewel de toestanden daar geheel anders liggen dan bij ons en dikwijls juist niet vergeleken kunnen worden, is het toch altijd wel goed ons oog eens te richten op het buiten onze directe interessensfeer liggende buitenland en kennis te nemen van wat en hoe anderen het daar doen. En dan kunnen we op het gebied 146

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 30