van nauwkeurigheid, objectiviteit, correctheid, consequentheid en kwaliteit nog veel van de Zwitsers leren» Naschrift* Aan bodemkartering t.b»v» ruilverkaveling wordt in Zwitserland zo goed als nog niets gedaan» In tegenstelling tot Neder land waar grondsoort en grondwaterstand gezamenlijk bijna geheel het „natuurlijk voortbrengend vermogen" van de grond bepalen, zijn er in Zwitserland nog tal van andere belangrijke factoren aan te wijzen, die hierop grote invloed uitoefenen, zoals hoogteligging boven zee, meer of mindere helling op zuid- dan wel noordzijde, dikte van de teellaag boven de rotsondergrond, enz» Tegenover al deze factoren valt de factor „grondsoort" in het niet» Boven dien menen de Zwitsers, dat hun bodem nog veel heterogener dan de onze is, zodat ook aan het vervaardigen van een bodem- kaart grote moeilijkheden zouden kleven. En daar zij het directe nut ervan mede in twijfel trekken, zijn ze er tot op heden nog maar niet aan begonnen. Waar daarentegen in ons land de bodemkartering tot grote bloei is gekomen, is het te betreuren dat onze goede bodemkaarten nog steeds geen rol van betekenis spelen bij de proefschatting en daaropvolgende schatting van een ruilverkavelingsblok; dit zou niet anders dan de objectiviteit van het schatten ten goede komen. b* Uitslag stemmingen* Op de op 9 Maart 1951 te Edam gehouden stemmingsvergadering is de ruilverkaveling van het blok „Polder de Zeevang" aange nomen. De oppervlakte bedraagt 2804.11.41 ha, het aantal stem gerechtigden 444. Tegen stemden 46 eigenaren, een oppervlakte vertegenwoordigend van 268.04.14 ha. Op 14 Maart j.l. werd de ruilverkaveling van het blok „Het Workumer Nieuwland" onder de gemeenten Workum en Hinde lopen van de hand gewezen. Tegen stemden 57 van de 93 eigenaren; samen vertegenwoordigden deze 279.49.55 ha van de totale opper vlakte van 446.03.58 ha. Onder voorzitterschap van de Heer J. C. Wolthuis, Lid van het College van Gedeputeerde Staten van Overijssel, werd op de stem mingsvergadering te Tubbergen de ruilverkaveling van het blok „Alberger Esch" aangenomen. De stemmingsuitslag was niet gun stig: van het aantal stemgerechtigden (119) stemden 73 eigenaren tegen. Op 29 Maart werd te Dwingelo de ruilverkaveling van het blok „Dwingelder en Lheeder Esschen" aangenomen. De oppervlakte van dit blok bedraagt 556.06,93 ha. Van de 627 stemden 141 eige naren tegen. Zij vertegenwoordigden een oppervlakte van 214.46.00 ha. (ingevolge art. 34, 2e lid sub 2 van de gewijzigde Ruilver- kavelingswet 1938 bleven buiten beschouwing 3.19.61 ha.) 147

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 31