Het betreft hier een te verkavelen gebied van 83 hectare* Van deze oppervlakte behoort 13 hectare en 60 are aan de tegenstemmers» De vergadering had een vlot verloop, niettegenstaande het er zeer gemoedelijk toeging» Er werden voor de stemming voor het merendeels belangenkwesties ter sprake gebracht» Dit is de tweede ruilverkaveling, waartoe men in de gemeente Hellendoorn heeft besloten» De heer Bakker van de ruilverkavelingscommissie vestigde er in zijn antwoord aan de verschillende vragenstellers herhaaldelijk de aandacht op, dat men niet behoefde te vrezen, dat men in zijn belangen zal worden geschaad. Daar staat de wet borg voor. De belangen van de boer zo onderstreepte hij nog eens nadruk kelijk zijn voldoende bij de wet gewaarborgd. Ieders rechten kunnen volledig tot gelding komen. Voorts wees hij erop, dat men met de ruilverkaveling de situatie van belanghebbenden nimmer verslechterd, wel vaak verbeterd. Uiteraard is er ook een groep, die er niet beter van wordt, maar die ondervindt er ook geen nadeel van. Er wordt bij de verkaveling met alle mogelijke factoren, die hierop ook maar de minste invloed kunnen hebben, rekening gehouden. Ir. Bakker wees er nog op, dat er door Ged. Staten een plaat selijke ruilverkavelingscommissie wordt benoemd waarvan de leden als de vertrouwensmannen van de belanghebbenden dienen te worden beschouwd. Deze plaatselijke commissie heeft op de uit voering van het onderhavige ruilverkavelingsplan, dat slechts een schetsplan is, een vrij grote invloed. Het kan bepalen na overleg met de ingelanden met een minder volmaakte en een minder perfecte uitvoering van het plan genoegen te nemen, om zodoende de kosten te kunnen drukken. Deze bedragen voor de belanghebbenden, die hiervoor worden aangeslagen, totaal plus minus f 4000.—, dat is dertig procent van het totaal. De overige zeventig procent van deze kosten worden voldaan door het Rijk. In het plan heeft men ook een harde weg geprojecteerd midden over de Es. Daartegen zijn nogal wat bezwaren, die de heer Bakker wel kon delen. Het is aan de plaatselijke commissie na een afwegen van alle voor- en nadelen, of deze er zal komen ja of neen. Hij zeide verder nog, dat het onmogelijk is uitsluitend gronden te verkavelen op papier. Uit de vergadering ging een stem op, om de kosten waarvoor de belanghebbenden zullen worden aan geslagen ineens te willen voldoen. Ir. Bakker wees er ter ver- duideling op, dat het Rijk genegen is de ingelanden een voor schot te verlenen op dat bedrag dat zij in de kosten van de ver kaveling moeten bijdragen, het welk zij over een termijn van 30 jaar met rente kunnen afbetalen. 149

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 33