e* Waarom ruilverkaveling? Verbetering van het bestaande cultuurland is nodig en heeft vele perspectieven. De ruilverkaveling, die een cultuurtechnische maatregel bij uitnemendheid is, biedt vele voordelen. Zien wij een streekdorp met lange, smalle, zgn. opstrekkende percelen, dan zijn wij allen overtuigd van de nadelen van een dergelijke verkavelings toestand. Ook wetenschappelijk zijn deze aan te tonen. Wanneer men namelijk een onderzoek instelt naar de bemestingstoestand, dan blijkt bijvoorbeeld, dat met het toenemen van de afstand van de percelen tot de bedrijfsgebouwen de phosphaatvoorraad in de grond terugloopt, als gevolg van de jarenlange schralere bemesting. Het gebruik van de grond wordt intensiever. Overbekend is dit verschijnsel bij grasland. Het melkland ligt het dichtst bij huis, terwijl de afgelegen percelen slechts worden gebruikt als jongveeweide en tenslotte als hooiland. Op het bouw land neemt de hakvruchtenbouw af en op de kleinste hoekjes wordt drie, vier maal achtereen rogge verbouwd. De zorg, die aan grond en gewassen wordt besteed, neemt met het groter worden van de afstand af. Dit heeft tot gevolg, dat op een perceel gelegen op een kilometer afstand, ruwweg 10 a 20% minder wordt verbouwd, dan op een perceel, gelegen binnen enkele honderden meters van de boerderij. Dit is bij de desbetreffende onderzoekingen gebleken. Door ruilverkaveling wordt de bereikbaarheid verbeterd. De kleine perceeltjes worden samengetrokken tot behoorlijke kavels. De werkzaamheden kunnen dan beter en vlotter verlopen. Groot is in het algemeen de tijdsbesparing. Daarom wordt door buitenstaanders wel eens verondersteld, dat ruilverkaveling slechts eenzijdige arbeidsbesparing tengevolge heeft, wat mogelijk zelfs wel eens aanleiding zou kunnen geven tot vergroting van de werkloosheid. Dit is een gevaarlijke veronderstelling, die gelukkig door de practijk niet wordt bewaarheid. Bij een drietal verkavelingen in Noord-Brabant is dit nader onderzocht en daarbij is gebleken, dat door ruilverkaveling de werkgelegenheid niet afneemt, maar toeneemt en soms zelfs vrij sterk toeneemt. Meer arbeidsintensieve gewassen Door de betere bereikbaarheid, de doelmatige kavelvorm en de verbetering van de afwatering kon de verzorging van de akker bouwgewassen en van het groenland sterk worden opgevoerd: de bemestingstoestand werd verbeterd en er werden meer hakvruchten, in het algemeen meer arbeidsintensieve gewassen, verbouwd. In Drente is gebleken, dat een vrij groot deel van de vrijkomende tijd kon worden besteed aan gronden, die buiten de ruilverkaveling lagen, bijvoorbeeld aan graslanden langs de essen. Daar worden 150

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 34