na de ruilverkaveling sloten geschoond en opgegraven, die sinds jaren geen schop hebben gevoeld. De beschikbare tijd kan op het kleinbedrijf van de lichte gronden echter niet alleen op het veld worden besteed, maar eveneens op het bedrijf zelf, waar uitbreiding van de pluimvee- en varkens stapel nog ruime mogelijkheden bieden, terwijl meer verzorging van de levende have ruimschoots zal worden vergoed. Al deze factoren hebben grotere opbrengsten tengevolge. Ook de grondgebruikers zelf zijn van de voordelen overtuigd. Zwiggelte, waar enkele maanden geleden moest worden gestemd over de derde ruilverkaveling in de gemeente Westerbork, is hiervan een bewijs. Van de 133 rechthebbenden stemden 131 vóór ruilverkaveling. Afwatering van cultuurgronden De verbetering van de afwatering van de cultuurgronden moet mede van het grootste belang worden geacht. In Drente zijn sinds 1945 elf waterschappen verbeterd, met een totale oppervlakte van 18000 ha. Meestal betrof het de verbetering van de natuurlijke lozing, terwijl in andere gevallen bemalingsinstallaties moesten worden gesticht. Verschillende onderzoekingen van recente datum hebben aan getoond, hoe belangrijk een juiste hoogte van de grondwaterstand is. Met het oog hierop wordt in de laatste jaren niet alleen de eenzijdige verbetering van de waterafvoer toegepast, doch wordt steeds verder gewerkt in de richting van de waterbeheersing, dus naast afvoer in tijden van overlast, ook het inlaten of omleiden van water in tijden van droogte. Toch moet een dergelijke verbetering, hoe kostbaar zij ook moge zijn, slechts worden gezien als een nieuw begin. Immers, hoeveel gronden komen er niet voor, die ook bij een voldoende beheersing van de slootwaterstand, nog steeds op onbevredigende wijze worden ontwaterd, in verband met de slecht doorlatende ondergrond. Pas na de verbetering van het waterschap kan daar veeal met groot succes drainage worden toegepast. Boekbespreking Het vraagstuk der gemeente-classificatie 1951. (Uitgave van het Staatsdrukkerij en Uitgeverijbedrijf). Prijs 4,80. Wij ontvingen het rapport, uitgebracht door de Commissie, in gesteld bij beschikking van de Minister van Sociale Zaken, d.d. 1 April 1948, No. 6022, afdeling Arbeidsverhoudingen, welke 151 ,.De Eembode" 12-6-1951.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 35