Aanmerkelijk grotere ontvangsten van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds* Blijkens het ontwerp van Wet tot wijziging van de begroting van ontvangsten en uitgaven van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor het dienstjaar 1950 hebben de ontvangsten in dat jaar veel meer bedragen dan oorspronkelijk werd geraamd. Deze hogere ontvangsten worden blijkens een nadere raming (art. 15, 16 en 16a) begroot op 116.228.201, Rapporten 11e Congres Nederlandse Landmeetkundige Federatie Mei 1951* De bij de N.L.F. voor het Congres 1951 ingediende rapporten (welke op 29 en 30 Mei j.l. zijn besproken) vormen samen een boekdeeltje van 72 bladzijden. Bijna alle zijn buitengewoon inte- ressant. Voor de landmeetkundige ambtenaar is er veel te vinden, dat hem zal boeien. In de Commissie voor Fotogrammetrie en Kartografie (voorzitter Prof. J. M. Tienstra, rapporteur Ir C. Koeman) besprak Dr A. J. Pannekoek, adjunct-directeur van de Geologische Dienst te Haarlem ,,Vorm en inhoud van de Nederlandse topografische kaarten". Zijn rapport behandelt voornamelijk de kleuren, symbolen, signaturen, namen en verdere beschrijving van de topografische kaarten; hij vergelijkt een en ander met de buitenlandse uitgaven. R. J. Rienks, Ingenieur le klasse bij de Dienst van Gemeente werken te Rotterdam geeft een overzicht van de wijze, waarop men in dé grote en in enkele middelgrote gemeenten de kartografie bedrijft en wel voornamelijk van de wijze, waarop in Rotterdam het kaartwerk is ingericht. Nog dichter bij huis blijft de Heer J. M. H. Heines, Ingenieur verificateur van het kadaster te 's-Gravenhage (in buitengewone dienst). Zijn artikel: „De cartografie bij het kadaster" behandelt de inrichting van de kadastrale kaarten van de tijd der oprichting van het kadaster af. Ook de laatste proefnemingen worden niet vergeten. Ir A. J. van der Weele, Hoofd van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat te Delft en C. A. J. von Frijtag Drabbe, Direc teur van de Topografische dienst te Delft vertellen ons veel van de kartografie, zoals die bij hun diensten wordt toegepast. In de Commissie voor Administratie en Juridische problemen bracht Ir H. Ph. van der Schaaf het rapport over „de invloed van ruilverkaveling en hermeting op grondslag van de voor de Ver eniging voor Kadaster en Landmeetkunde ontworpen Hermetings- wet op de titels der zakelijke rechten", waarin natuurlijk ook de waarde van de lijst van rechthebbenden wordt besproken en be zwaren worden aangevoerd tegen een „positieve" lijst. Mr K. J. Bes, Hypotheekbewaarder te Amsterdam, bespreekt een „Vereenvoudigd hypothecair krediet", een onderwerp, dat naar 166

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 50