man voor het toestel met het voetpedaal, maar door de tekenaar zelf, die voorts met zijn potlood de verbindingslijn van de punten tekent en de hoogten er bij schrijft. Dit laatste geschiedde echter niet voor de kaart van Z.-W., daar een 30 cm nauwkeurigheid in de hoogtelijnen van dit terrein voor het doel niet kon worden geaccepteerd, zodat na de kaar- tering nog een waterpassing heeft plaats gevonden. De aldus ontstane kaart 1 1000 was tot op 0.15 a 0.2 mm (tekennauwkeurigheid), dus tot t>p 15 a 20 cm in het terrein betrouwbaar. De potloodminuutbladen werden gecalqueerd op kodatrace, welk filmmateriaal, aan één zijde gematteerd, zeer scherpe reproducties geeft. Tegenwoordig gebruikt men ook wel astralon (of astrafoil), een plasticmateriaal, doorschijnend en nagenoeg krimpvrij, waarop de potloodminuut direct in inkt wordt overgetrokken. (Door begroeiing van slootkanten, schaduwen van wolken en bomen zijn de foto's soms minder duidelijk. Van huizen worden wel de daken, maar niet de contouren der muren gefotografeerd). Aan de hand van de gemaakte kaarten moest men nu nog het terrein naverkennen. Er moesten nog enige detailmetingen worden uitgevoerd, om de nodige correcties te kunnen aanbrengen. Over luchtfoto's en fotokaarten in het algemeen* 2 De luchtfoto's zijn niet zonder meer als fotokaart te gebruiken. In de eerste plaats ziet men op een foto voorwerpen welke, dich ter bij de lens van de camera gelegen, groter zijn dan zij, ver geleken met hun omgeving, behoren te zijn. Van een geaccidenteerd terrein kan men dus geen fotokaart maken. Dit kan alleen van een vlak terrein op schaal 1 5000 of op kleinere schaal (1 2500 is eigenlijk te groot). De negatieven van de luchtfoto's moeten niet alleen vergroot of verkleind, maar ook onthoekt of ontschrankt worden om perspectivische vervor mingen op te heffen. Het ontschrankingsapparaat (D.: entzerrungs- gerat) Wild E 2 (men bekijke figuur 6, waar dit apparaat voor de samenstelling van een fotokaart met meetkundige grondslag in bedrijf is) voldoet aan de daarvoor gestelde eisen. In deze machine wordt het negatief van de luchtfoto geprojecteerd op het kaart- vlak (t== projectievlak)waarbij minstens 4 paspunten, welke in de film zijn doorgeprikt en een regelmatige grote vierhoek vormen, samen moeten vallen met de uit de coördinaten gekaarteerde plaats 179 2) Zie ook artikel Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn: De Nederlandse lucht- kaartering, opgenomen in het Polytechnisch Tijdschrift B van 6 Oct. 1949.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 11