jecties der aansluitende luchtfoto's worden aan elkaar geplakt en geretoucheerd. Van de film wordt de fotokaart gemaakt. Vergelijking tussen de terrestrische en de f otogrammetrische methode* 3 De fotogrammetrische methode is voor polderland goedkoper en sneller dan de terrestrische, mits grote oppervlakten worden op gemeten en de naverkenning niet te veel tijd gaat vergen. Voor stedelijke bebouwing wint de terrestrische methode het. Bovendien heeft de terrestrische methode het voordeel, dat een veel dichtere grondslag wordt gelegd, zodat een veel groter aantal vaste punten, waarvan de coördinaten ten opzichte van Amers foort bekend kunnen worden, in het op te meten terrein wordt geplaatst, die later bij het uitzetten van het matenplan op het ter rein en bij het uitzetten van straten en bouwvlakken van dienst kunnen zijn, terwijl een gemakkelijker identificatie van de kadas trale grenzen mogelijk is, hetgeen bij grondaankoop van belang kan zijn. Door samenwerking van Kadaster en K.L.M. bij de paspunts- bepaling is het mogelijk ook bij de fotogrammetrische methode de kadastrale perceelgrenzen op de kaart 1 1000 te tekenen. Gemeen ten en Kadaster beschikken daardoor beide over een nauwkeurige kaart, welke door laatstgenoemde (Rijks)dienst geregeld wordt bijgehouden. In het bovenstaande zijn enkele bijzonderheden weergegeven van de wijze, waarop in ons land fotogrammetrische kaarten wor den vervaardigd. De fotogrammetrie is nog een jonge wetenschap. Het is ver heugend dat, evenals bij onze Franse collega's, ook bij ons meer belangstelling komt voor de luchtkaartering. Wij zijn er van over tuigd, dat in de naaste toekomst deze methode meer en meer zal worden gebruikt. Het is daarom noodzakelijk, dat ook wij ons inspannen, om op de hoogte te komen van de stand van deze wetenschap, voorzover onderdelen daarvan rechtstreeks betrekking hebben op onze arbeid als uitvoerende ambtenaren. 181 3) Zie ook Prof. R. Roelofs, „de invloed van de fotogrammetrie" (rapport 11e congres N.L.F. op 29 en 30 Mei 1951).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 13