Men ziet, dat er naar gestreefd is (meer dan tot heden geschie de), gebruik te maken van foto-kopie en lichtdruk. Wanneer aan stonds de Foto-technische Dienst in staat zal zijn langs fotografi sche weg calques te vervaardigen, die goed bijgewerkt kunnen worden, kan dus ook het minuutplan een lichtdruk zijn. Kleuren kunnen geheel door arceringen worden vervangen. De neografieën zullen daardoor geheel kunnen vervallen. De bestaande Duitse plans vormden de basis voor de calques. Evenals bij ons worden in Duitsland diverse schalen gebezigd. Naast de gebruikelijke komen zeer ongewone voor als b.v. 1 a 625, 1 a 312.5, 1 a 3300 en dergelijke meer. De formaten der plans zijn in de meeste gevallen gelijk aan de onze; een enkele maal komen er ook voor, die half zo groot zijn. De wijze van bijhouding is echter wel een geheel andere. Naar onze mening kan de Duitse methode een vergelijking met de in Nederland gebruikelijke niet doorstaan. Op de Duitse plans wordt niet geradeerd. Wanneer een grens is vervallen, plaatst men een teken Xin het betreffende lijnge deelte, terwijl bij het vervallen van een kleur nog een kruisje X in het gekleurde vlak wordt geplaatst. Uitgezonderd de schuren, welke bruin zijn, kleurt men daar de kaarten gelijk aan de onze. Wordt een huis gesticht, een nieuwe grens gekaarteerd, dan ge schiedt dat op de plans in rode inkt. Men kan zich gemakkelijk voorstellen dat aldus de figuratie, vooral wanneer nog al veel veranderingen hebben plaats gevonden, spoedig onduidelijk wordt. Bij vernummering wordt het vervallen perceelnummer in rood doorgeslagen en het nieuwe in rood vermeld. Aangezien van vele kaarten de inktlijnen en de herhaaldelijk gewijzigde nummers zeer onduidelijk waren, is het te begrijpen, dat snel kopiëren lang niet altijd mogelijk was. In zeer vele gevallen moest van de bestaande hulpkaarten ge bruik gemaakt worden. Gelukkig waren er echter ook vele ver nieuwde plans; omdat hierop weinig gewijzigde toestanden voor kwamen, gold evengenoemd bezwaar voor deze bladen niet. Was eenmaal de calque vervaardigd en in overeenstemming be vonden met de Duitse kaart, dan bleek al spoedig, dat deze niet zonder fouten was. Op de kaarten vond men namelijk meermalen percelen, die in de administratie niet meer bestonden, terwijl nieuwgevormde percelen niet waren vermeld. Het kwam ook voor, dat van twee percelen, afkomstig uit één oud nummer, de tussen- scheiding niet op de kaart was te brengen, aangezien deze op de Duitse kaart niet was aangegeven, terwijl van de splitsing ook geen hulpkaart of veldwerk aanwezig was. In zo'n geval heeft men niets anders kunnen doen dan beide perceelnummers in het bewuste perceel op de kopie-kaart te vermelden. 183

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 15