Duitse Flurbuch werd samengesteld. Hoewel deze registers enige overeenstemming vertonen, is het Flurbuch uitgebreider en bevat ook kolommen voor plaatselijke benaming, cultuur, belastingklasse en Reinertrag. De oppervlakte wordt in de Flurbücher vermeld per cultuur en was dus voor één perceel soms in drie delen ge splitst. Daar de Duitse wijze van nummeren geheel anders is dan de onze, konden de Flurbücher niet eenvoudig over geschreven worden: werd bv. een nummer 302 gesplitst, dan noemde men de delen 801/302 en 802/302. Die nieuwe aanduidingen werden in het Flurbuch bijgeschreven tussen de nummers 301 en 303; werden twee nummers samengevoegd, b.v. 223 en 224, dan heette het nieuwgevormde nummer b.v. 804/223. Later volgde men weer een andere methode, b.v. door een num mer 64 te splitsen in 64/1, 64/2 en 64/3. Men kent ook de aandui ding ,,zu 361/2"; soms werd een dergelijk nummer twintig- en meer- maden vermeld, terwijl de percelen aan verschillende eigenaren toebehoorden. Alleen met behulp van de vermelde oppervlakte kon dan worden vastgesteld, welk perceel bij een bepaalde eigenaar behoorde. Dit was zeer moeilijk, zelfs onmogelijk, wanneer de per celen toevallig dezelfde grootte hadden. Op de calques werden zoveel mogelijk de nummers vereenvou digd door, indien de administratie dit toeliet, alleen de tellers van de breuk als nieuwe nummeraanduiding over te nemen. Vóór de samenstelling van het register 71 moest dus eerst zorgvuldig de rangorde van de perceelnummers vastgesteld worden. Was het register zover gereed, dan werd de letter en het nummer van de ruit van het plan aan de hand van de calque ingevuld. Er zijn aldus vele onjuistheden ontdekt en weggewerkt. De wijze van numme ring bij het Duitse kadaster, dat wij onder de ogen kregen, is naar onze smaak wel zeer ingewikkeld. Nummers als 301 a/251 V bis doen ons vreemd aan. Het ligt dan ook in de bedoeling dergelijke nummeringen, voorzover ze nog op de plans voorkomen, zo spoe dig mogelijk te vervangen door een nummering in ons systeem en dan tevens de percelen, die bestaan uit twee gedeelten, tegenover elkaar liggende aan een weg, percelen dus, die overgepijld zijn, te splitsen. Toen het register 71 gereed was, kon aan de samenstelling van de kadastrale legger worden begonnen; hiertoe werd gebruik ge maakt van het Liegenschaftsbuch, vroeger genaamd Mutterrolle. Dit register vertoont veel overeenkomst met onze legger. In het hoofd is de naam van de eigenaar vermeld, soms met de toevoeging ,,und Miteigentümer"; het register is op de gebruike lijke wijze genummerd en bevat een verwijzing naar het Grund- buch, dat het voornaamste stuk is van het Duitse kadaster. Verder wordt in het Liegenschaftsbuch vermeld: jaar, perceelnummer, sec tie, (soms aangeduid met een cijfer), plaatselijke benaming, cul- 185

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 17