tuur, klasse, grootte, Reinertrag en verwijzingskolommen. De grootste moeilijkheid was, vooral in het begin, het ontcijferen van het, vaak snel en onduidelijk geschreven, Duits. Het artikel van het Liegenschaftsbuch is zonder meer overge nomen als artikel in onze legger. Bij de tenaamstelling ontstonden weer nieuwe moeilijkheden: men vond b.v. ,,Spaetgens, Heinrich, Ehefrau Maria, geb. Mertens" en ook „Spaetgens, Heinrich und Ehefrau Maria, geb. Mertens". In het eerste geval is de vrouw eigenares, in het tweede geval beide genoemden (in dit geval dus Spaetgens en consorten). Dergelijke tenaamstellingen komen veel vuldig voor. Waren er consorten, dan werd soms enkel vermeld ,,und Miteigentümer"; in enkele gevallen kon men dan die con sorten uit het Miteigentiimerverzeichnis overnemen, maar zeer dik wijls werden ze ook hier niet vermeld en moesten ze uit het Grund- buch worden gehaald. Zakelijk rechthebbenden komen in het Liegenschaftsbuch niet voor; deze moeten eveneens uit het Grund- buch overgenomen worden, (het betreft hier hoofdzakelijk het ,,wohnungsrecht" en „Niessbrauchrecht")De plaatselijke bena ming is zeer belangrijk voor het vinden van het perceel op de kaart, daar op de Duitse plans geen letter en nummer van de ruit worden vermeld, terwijl op de oudste plans ook geen ruitlijnen zijn aangebracht. Bij de vermelding van de cultuur heeft men afkortingen inge voerd als b.v. A-Akker, H-Holz, Gr.-Grünland, Wa.-Wasser, hetgeen wel een snelle wijze van werken toestaat, terwijl onnauw keurigheden niet behoeven op te treden, omdat deze afkortingen natuurlijk slechts één betekenis hebben, dus niet voor verschil lende soorten van cultuur gebruikt mogen worden. Een ander verschil met onze kadastrale legger is, dat in het Liegenschaftsbuch de gebouwde eigendommen niet worden aan gegeven, wel het perceelnummer, maar dan b.v. met de aanduiding: ,,Hs usw" (1= huis enz.). Voor zulke gevallen kwam de Gebaude- steuerrolle ons te hulp, waarin alle percelen zijn vermeld, waarop gebouwd is. Ook dit register was in vele gevallen onoverzichtelijk opgesteld Bij één volgnummer werden namelijk onder elkaar diverse perceelnummers vermeld (die natuurlijk alle op één ar tikel van het Liegenschaftsbuch voorkwamen); in de volgende kolom staat dan, wat op de percelen is gebouwd. Hier wordt let terlijk alles vermeld van Haus, Stall, Anbau tot Hühnerstall en Abort toe. Op zichzelf is dat natuurlijk niet bezwaarlijk, wanneer nu maar met zekerheid te zeggen was, wat tot een bepaald per ceelnummer behoort. Dit was echter vaak niet mogelijk. Ook de kaart kon in zulke gevallen dikwijls geen nadere uitleg geven, daar in de laatste dertig jaren geen gebouwde eigendommen op de plans waren bijgewerkt. Het blijft dan ook een open vraag, of deze kolom de juiste toe stand weergeeft. Ditzelfde geldt natuurlijk ook voor de plans, die, 186

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 18