lijke Wetgeving, die het eerste ontwerp mede beoordeelde, heeft geadviseerd, in de Wet niet de alleen-eigendom van bepaalde ge deelten van een gebouw, maar de mede-eigendom in het gehele gebouw op de voorgrond te plaatsen. De Regering heeft dit advies gevolgd. Ook in ander opzicht wijkt het gewijzigde ontwerp sterk af van het oorspronkelijke. Voor de eigenaren is de mogelijkheid gescha pen om, inplaats van een niet van het vermogen der afzonderlijke appartementseigenaren af te scheiden fonds te vormen, een ver eniging op te richten, die rechtspersoonlijkheid zal bezitten (art. 638 mq). Het vermogen van de hier bedoelde vereniging is dus afgescheiden van de individuele vermogens. Deze figuur biedt het voordeel, dat zij nauw aansluit bij de bekende figuur van de Coö peratieve Vereniging, die zich ten doel stelt de exploitatie van een flatgebouw, alsmede het overdragen van de eigendom van apparte menten aan haar leden, zodra dat wettelijk mogelijk zal zijn. Na het in werking treden van de hier besproken wet zal dan na splitsing van de eigendom van het gebouw der Coöperatieve Vereniging in appartementen en de overdracht van de apparte menten aan de leden de rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging in de plaats van de Coöperatieve Vereniging kunnen treden. Het doel van de regeling is slechts te bewerkstelligen dat, in dien tot het bouwen van flats uit eigen verkiezing wordt over gegaan, de positie der flateigenaren op bevredigende wijze wordt vastgelegd. De Regering acht het niet gewenst, elk gedeelte van een^ gebouw, dat door een gezin wordt bewoond, tot object van afzonderlijke eigendom te maken; art. 638a is in dit opzicht gelijk gebleven. Het luidt: De eigenaar van een gebouw is bevoegd de eigendom daarvan te splitsen in appartementen. Onder appartement wordt verstaan: een aandeel in het gebouw met toebehoren, zomede in de daarbij behorende grond met toebehoren, in welk aandeel is begrepen het recht op uitsluitend gebruik van een bepaald gedeelte van het gebouw, dat blijkens zijn inrichting bestemd is om als afzonderlijk geheel te worden gebruikt, enz Was in het oorspronkelijk ontwerp „appartement" een materieel begrip, thans is het een juridisch begrip geworden. Het ontwerp beperkt er zich toe de belemmeringen voor het creëren van afzonderlijke eigendom weg te nemen en de rechts positie van de flateigenaren en hun schuldeisers te bepalen. Hoewel het overigens zoveel mogelijk overlaat aan het inzicht van partijen (het reglement zal over het algemeen van beslissende 190

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 22