Wel op de Vervreemding van landbouw gronden. dragen in art. 1185, 9e, B.W. een voorrecht toegekend op het appartement, terwijl bij vervreemding of toescheiding van het appartement naast de oude eigenaar de nieuwe eigenaar aanspra kelijk wordt gesteld voor de voldoening van de bijdragen, die gedurende de laatste twee jaren vervallen zijn. Voor de nieuwe eigenaar wordt daardoor het appartement niet minder aantrek kelijk. In voorkomende gevallen zal dat immers niet de verhandel baarheid, maar slechts de prijs beïnvloeden. Een appartement is een onroerend goed (krachtens art. 562 B.W., zoals dit door het hier besproken ontwerp zal worden gewijzigd). Het bepaalde in art. 671 B.W. is hierop derhalve van toepassing. De over te schrijven akte of het uittreksel daarvan zal ook de naam van de verkrijger (moeten) vermelden. De akte van splitsing wordt notariëel verleden (art. 638 b); die, waarbij appartementen worden vervreemd, kan ook onderhands worden opgemaakt. Zoals wij ook in 1947 schreven, moet in dit nieuwe recht veel aan partijen worden overgelaten. De grondslag van rechten en verplichtingen moet in het ontwerp gezocht worden in het regle ment, waaromtrent in art. 638 g afzonderlijk is voorgeschreven, wat het moet en wat het kan inhouden. Dit zijn dan enkele van de verbeteringen, welke in het juist aangenomen ontwerp zijn verwerkt. De bedoeling van dit artikel is voornamelijk, de aandacht te vestigen op een voor onze dienst wel zeer belangrijke wet. Daarom volstaan wij met deze korte samenvatting. Belangstellenden verwijzen wij naar de verschil lende Kamerstukken (451) en naar het in de aanvang genoemde artikel in dit Orgaan van Juni 1947, blz. 17. Het gewijzigde wetsontwerp, dat regelingen treft aangaande enige rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden en dat blijkens art. 36 kan worden aangehaald als: „Wet op de ver vreemding van landbouwgronden'' wijkt op verschillende plaatsen af van het oorspronkelijke. De Memorie van Antwoord gewaagt in haar beschouwingen hierover met erkentelijkheid van de deskundige medewerking van Prof. Mr. J. H. Beekhuis te Groningen. 192

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 24