siteit en grondsoort, welke in ons land worden aangetroffen, te groot. Het heeft nooit in de bedoeling gelegen de prijzen der landbouw gronden zonder meer met 10 van prijsbasis 1940 te verhogen; het was slechts de bedoeling een maximumprijs, een prijsplafond aan te geven, beneden welke de toelaatbare prijs, rekening hou dend met tal van factoren, had moeten worden vastgesteld. Het niveau onzer koopprijzen is hoger dan in de meeste andere landen. De notariële akte wordt bij de overdracht niet verplicht gesteld (art. 5), aangezien dit punt bij de herziening van het Burgerlijk Wetboek ter sprake zal komen. Ook die zaakwaarnemers, die thans door de Directeur-Generaal van de Prijzen en voordien door de Gemachtigde voor de Prijzen toegelaten zijn, zullen bevoegd worden verklaard. Van bezwaren tegen de kosten, welke notarissen en zaakwaar nemers in rekening brengen, is niet gebleken. De notarissen rekenen voor de werkzaamheden, verbonden aan het opmaken van een transportakte van onroerend goed, 25, vast een bedrag, berekend naar de waarde volgens een tarief, dat voorwaarden van 2000,tot 500.000,afloopt van 2 tot 5/16 De evenredige registratierechten, getuigenloon, zegels, kosten van overschrijving en eigendomsbewijs zijn voor rekening van de notaris. Zaakwaarnemers rekenen veelal bij verkoop van grond 1 van de waarde. De cliënt betaalt daarnaast de registratierechten als mede de overige kosten tot een bedrag van 15, Omtrent de overschrijving bepaalt art. 20: de overschrijving in de openbare registers van een akte, houdende een overeenkomst (tot overdracht van land of tot vestiging, wijziging, verlenging of overdracht van een zakelijk recht op land) vindt slechts plaats, indien wordt overgelegd een verklaring van de Grondkamer of van de Centrale Grondkamer, houdende goedkeuring van de over eenkomst of van de ontwerp-overeenkomst. Het over te schrijven uittreksel der akte zal een verklaring moe ten bevatten, dat de akte overeenstemt met het aan de Grond kamer overgelegde ontwerp. De overschrijving van het proces-verbaal van een verkoop in het openbaar van „land" in de zin van deze wet vindt slechts plaats, indien een verklaring van de Grondkamer, houdende ver lof, wordt overgelegd en wanneer de bedongen koopprijs de door de Grondkamer vastgestelde maximumprijs niet overschrijdt. De verklaring wordt in de openbare registers vermeld (art. 23). 195

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 27