Oostenrijker en een Zwitser, welk comité zich tot taak heeft ge steld de gotische lettervormen af te schaffen. Of het daarin zal slagen? Nationale gevoeligheden zijn zeer moeilijk te bestrijden. Terugkerende tot ons eigen land, moet opgemerkt worden dat de resultaten van het schrijfonderwijs niet bevredigd genoemd kunnen worden, ,,Het is een kwaal van onze tijd" is de stereotype uitdrukking, die op slecht schrift doelt. Op de scholen (M.U.L.O. en H.B.S.) regent het klachten van onderwijzers en leraren over het slechte schrift van de scholieren. En de leerlingen zelf? Zij zijn er zich volkomen van bewust, geven het eerlijk toe, doch zij „ver weren" zich met het argument, dat de vele dictaten, die in ijltempo moeten worden opgenomen en het vele huiswerk hun handschrift verknoeit. De klacht en het verweer zijn dikwijls beide gegrond, maar de juiste diagnose van de kwaal kan veeleer zo gesteld worden, dat eerstens de bouwspecie van slechte kwaliteit is ge weest, vervolgens de eerste steen niet op de juiste plaats is gelegd en wijders dat de grafische vorm van ons schuingeschreven hand schrift met zijn boven- en onderlussen, met zijn vele moeilijke en gezochte verbindingen, zijn grote verscheidenheid der hoofdletter typen te; gecompliceerd is, om de snelheid eindeloos op te voeren, ten koste van netheid en duidelijkheid. Dat er in onze tijd behoefte bleek te bestaan aan een verkort schrift (stenografie) doet aan onze stelling zeker geen afbreuk. De vraag: ,,in hoeverre het schrijfonderwijs op de Nederlandse scholen nu nog een bijdrage levert voor het schrift in de be roepen mag, gezien de slechte resultaten, zeker gesteld worden. Er wordt tegenwoordig geen formulier meer verzonden waarop niet de voetnoot voorkomt: „gelieve naam en adres met bloklet- ters te vermelden", bij voorbaat aannemende dat geadresseerde in onleesbaar schrift zal vervallen. Iedere uitgever zal het aangeboden manuscript liever met schrijf machineschrift dan in het originele handschrift van de auteur zien uitgevoerd. De boekdrukker ondervindt dan pas de grote voor delen der duidelijkheid. Mogen we hieruit nu terstond de conclusie trekken dat het ook met het schrift van de volwassenen zo treurig gesteld is? Zeker niet. Er zijn nog genoeg voorbeelden van buitengewoon goede handschriften onder de verschillende z.g. handschriftgeneraties (groepen gerangschikt naar leeftijd en gevolgde methode). Maar we mogen niet uit het oog verliezen dat van de meeste mensen na het verlaten van de school en in ieder geval met het bereiken van de puberteitsjaren, als de volle automatische schrijffunctie aanwezig is, het individuele handschrift zich naar een bepaald niveau, in verband met o.a. de aard van de werkzaamheden, karaktereigenschappen, ontwikkeling of aanleg, ontplooit. Het schoolmodel schabloon van lettervormen wordt over- 200

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 32