boord gegooid en men gaat zijn zelfstandigheid demonstreren; de gebondenheid gaat over in een gebonden vrijheid. In Tsjechisch schrift komt dit verschijnsel in nog sterkere mate voor. Het schrijf onderricht op de scholen is volgens Robert Saudeck niet al te best, doch zodra de kinderen van school zijn, treedt in korte tijd grote verbetering op* Het is daar zo, dat de jeugd verachting heeft voor de schoolvorm, ze streeft spoedig naar eenvoudige vormen met weglating van bijzondere verdikkingen. Men bestempelt lieden, die nog zo schrijven als op school met de niet vleiend bedoelde naam „Lakyrnici" (uithangbordenschilders). Uit het voorgaande moge blijken, dat er zowel nationaal als internationaal op verschillende punten iets hapert aan het schrijf onderwijs. De pogingen tot verbetering blijven, althans in Nederland, bij pogingen* Sinds 1830, toen er, zoals wij in de aanvang reeds schre ven, sprake was van een nationale schrijflettervorm (dit feit werd in 1838 door Dr. Madler, professor bij het Berlijnse Seminarium bestreden met de bewering dat er geen nationaal of karakteristiek Nederlands schrift zou bestaan), is het in de geschiedenis van ons schrijfonderwijs een vallen en opstaan geweest. In genoemd jaar had de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zich met het uit schrijven van een prijsvraag voor het schrijfonderwijs geïnteres seerd. Deze prijsvraag moest antwoord geven (in woord en beeld met toelichtende verklaring) op de vragen: Welke zijn in het algemeen als in het bijzonder de voorschriften, regelen en wetten, welke bij de beoefening der schone schrijfkunst in ons vaderland behoren te worden in acht genomen? Van welke aard zijn de af wijkingen en hoe moeten die beoordeeld worderi?" De eerste poging mislukte, doch een tweede leverde 3 ant woorden op. Eén werd er bekroond en het moge vreemd klinken, de bekroning viel ten deel aan iemand, die niet uit de onderwijs wereld kwam, nl. aan P. J. Boonekamp, Commies van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Nog wordt het ingezonden werk van Boonekamp (dat op last van de Maatschappij in druk verscheen) door insiders geroemd. Jammer dat het geen hand leiding bij het onderwijs was, maar voornamelijk een verzameling van voorbeelden. Het zou te ver voeren om de daarna verschenen schrijfmethoden van de hand van onderwijzers de revue te laten passeren. Het bleef een chaos. Aan de schrijfpaedagogen van ons land waren de evoluties in het buitenland niet voorbijgegaan. In 1934 propageerde de Nieuwe Schoolvereniging te Amsterdam voor het eerst een geheel andere schrijfmethode: ,,Het schrijfonderwijs in nieuwe banen" (Geïntro duceerd werd het z.g. blokschrift, een benaming, die o.i. aanvecht- 201

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 33