baar is, omdat er naar onze begrippen bij de grondvorm van het lettertype geen sprake is van een blok). Schoorvoetend volgde er een klein aantal scholen. Van een gestadige uitbreiding was echter geen sprake, integendeel, verschillende onderwijskrachten keerden tot hun ,,oude liefde" terug. In 1936 schreef een inspecteur uit de inspectie Helmond: ,,Het experiment met het blokschrift behoort in deze inspectie tot het verleden." Voor de inspectie Nijmegen gold het: „dat op enkele scholen, waar men het blokschrift had ingevoerd men hierop terug komt." Ondanks zijn tevredenheid over de resultaten, juicht deze inspecteur dit toe omdat vele kinderen door verhuizing op andere scholen terechtkomen en daardoor moeilijkheden ondervinden. Weer een andere inspecteur, die met veel enthousiasme over het z.g. blokschrift schrijft moest melden, dat een school terug keerde tot het schuine schrift n.b. op aandrang van de ouders. Het verslag uit de inspectie Tiel betuigt jubelend zijn instemming met het blokschrift enz. enz. Nog steeds zitten we midden in de misère. De gesignaleerde moeilijkheden als gevolg van overplaatsing naar andere scholen doen zich thans in niet mindere mate voor. En het ergste van zulke gevallen is, dat het onderwijzend personeel de kinderen geen juiste adviezen kan geven, teneinde de gehele omschakeling van de schrijffunctie te vergemakkelijken. Want aan de vorming van onderwijskrachten, die het gehele gebied van het schrijfonderwijs zowel theoretisch als practisch beheersen, wordt niet voldoende aandacht besteed. Het lijdt geen twijfel, dat het kinderschrift en dientengevolge ook het schrift in later jaren hiervan de terugslag ondervindt. Toen de schrijfmachine haar intrede deed bij de administraties van bedrijven en bij de staatsinstellingen viel al spoedig de ver gelijking tussen machineschrift en handschrift ten voordele van de machine uit. Bij deze vergelijking speelde factor tijd een voor name rol, maar ook zouden netheid en zakelijkheid niet te onder schatten voordelen worden. Bovendien bood de machine meer mogelijkheden. Immers het carbonpapier hielp de administratie in een oogwenk aan een eensluidend afschrift (of zelfs aan meer dere kopieën). Nieuwe vindingen als cyclostyle, stencils etc. kon den met de schrijfmachine als uitgangspunt, het aantal eensluidende exemplaren eindeloos opvoeren. Uit de omstandigheid, dat er een machine ter beschikking staat en de wetenschap, dat handschrift niet wordt geappreciëerd, ont staat het verlangen bij iedere gelegenheid naar de machine te grij pen, zelfs voor de kleinste aanvullingen van gedrukte formulieren, heel vaak dus ook in die gevallen, dat er van tijdsverlies geen sprake is, omdat het motief netheid de leidtoon vormt. En toch, de inrichting van de meeste administraties is zodanig, dat handschrift 202

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 34