den, (denk hierbij b.v. aan de Butler), waardoor vaak de schrif telijke uitdrukkingsbeweging onder zulke omstandigheden veel overeenkomst vertoont, zonder dat van congruentie sprake is. Het klinkt thans minder vreemd dat in sommige takken van dienst de goede gewoonte, om in alle omstandigheden net en dui delijk schrift te leveren zijn oorzaak vindt in het stimulerende voorbeeld der omgeving. Menig lezer zal hier gaarne de interruptie plaatsen: ,,je moet het maar kunnen." Het antwoord hierop is dat de wil het vermogen (ook het grafisch uitdrukkingsvermogen) sterkt en doet toenemen, tenzij er sprake is van een ziekelijke afwijking. Immers er zijn drie factoren die de schrijfactie beïn vloeden. 1. de visuele impressie (het waarnemingsvermogen), 2. de grafische expressie (de poging om het waargenomene weer te geven) en 3. de technische uitvoering. Ziet U nu het belang, dat elke administratie heeft, bij een kern van goede schrijvers, en dat dit punt in nauw verband kan staan met de ambtelijke vorming. Met betrekking tot het onderwijs hebben verschillende paedagogen als antwoord op een enquête naar het verband tussen schrijf- en schooldiscipline de mening gelanceerd: ,,dat langjarige ervaringen hebben aangetoond dat de schrijftucht een waardevolle graad meter is voor de schooldiscipline," of: „Een onvoorwaardelijke wetmatigheid der wederzijdse betrekkingen is niet wel vast te stel len. Een goede schooldiscipline staat niet onder alle omstandig heden borg voor goed schrijfwerk, maar de scholen die goed schrijfwerk leveren, hebben steeds ook een goede discipline." Voor de ambtelijke vorming wordt onderwijs gegeven of aan rijkscursussen of in de dienst zelf ter completering van de practi- sche bekwaamheid. In dit stadium moeten zij die met de leiding gevende arbeid zijn belast steeds nadruk leggen op inlevering van net werk. Over de vraag of het er nog wel mee door kan, mag om het dubbele belang van vorming en dienst, niet te vlug heen gestapt worden. Het is niet altijd zo, dat met het toenemen van de verantwoor delijkheid ook de duidelijkheid in de vormgeving der cijfers en andere schrifttekens toeneemt, maar wel is het een bekend ver schijnsel dat bankdirecteuren en in 't algemeen zij, die in de ver antwoording van zeer grote bedragen een beslissende stem hebben er zich wel voor wachten aan de duidelijkheid der cijfers te kort te doen. De handtekening die een bekrachtiging kan zijn van het vooraf gaande, mist dikwijls alle kentekenen van de duidelijkheid, maar blijft wel karakteristiek of eigen aan de schrijver zelfs als ze aan de lopende band moet gezet worden. Bij de bewijsvoering naar de echtheid speelt de duidelijkheid der handtekening geen rol van betekenis. Een bijzonderheid in het Nederlandse schrift is de hand tekening wel, In de regel is deze geheel anders geschreven dan 205

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 37