de rest van de tekst. Soms wordt hierbij een geheel andere pen voering toegepast Meestal wordt ze snel neergepend met een gedachtenloze min of meer automatische beweging. Vaak gaat ze over in een typerende eindhaal. Het is bijna traditie, dat de hand tekening een onderstreping krijgt en al klinkt het vreemd, bij het grootste aantal zal die onderstreping niet onder de gehele lengte lopen. De onduidelijkheid van de meeste handtekeningen heeft geleid tot de gewoonte om deze te laten volgen door de getypte naam van de schrijver. Toch kan het zijn voordelen hebben voor ver schillende stukken de handtekening duidelijk leesbaar te stellen. Het principe van de duidelijkheid, ook met betrekking tot de hand tekening, is door het Ministerie van Financiën in een aanschrij ving uitgestippeld, al verlangt men van U niet dat U zich gelijk koning Lodewijk XIV dit placht te doen, uitsluitend van Romeinse kapitalen bedient. Er is geen wederkerigheid in onduidelijk schrift en de onduide lijke handtekening, en het komt zelfs voor, dat bepaald slechte schrijvers met zeer veel zorg hun handtekening plaatsen. Het Latijnse spreekwoord: ,,Docti numquam bene scribunt," dat geleerden nooit goed schrijven, geldt in zeker opzicht nog in onze dagen. De impulsen van deze groep staan dikwijls zover af van de gemiddelde mens, de mate van hun zelfstandigheid is zo groot, dat de schrijfactie veel meer ondergeschikt is aan hun gedachtengang. De persoonlijkheid staat hier los van het letter teken. Toch brengen zij degenen, die met de uitwerking van hun citaten of opdrachten zijn belast dikwijls in grote moeilijkheden. Welke conclusie zou uit het voorgaande getrokken kunnen wor den? Zal reeds bij het lager onderwijs de grondslag gelegd worden voor het schrift in de practijk van het latere leven, dan is het nodig, dat (eenvormigheid imperatief worde voorgeschreven. Bij het scheppen van een eenvormige methode moet de gedachte voor zitten, dat van meet af de lettervorm geschikt moet zijn om er zich later met succes van te kunnen bedienen. Een dergelijke methode kan bij een volgende gelegenheid wor den besproken. 206

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 38