Voor wat de meetkundige constructies betreft, raden we de lezer met klem aan een en ander te bestuderen uit het boek: Prof. Dr. J. G. Rutgers, Meetkunde der kegelsneden. In dit werk treft men nog enige andere constructies aan die in de praktijk kunnen worden gebruikt. Indien belangstellende lezers moeilijkheden mochten ondervinden met bewijsvoeringen die we bij enige constructies achterwege lieten, dan zijn we gaarne bereid hierop nader in te gaan. Boekbespreking Dr* S* C* van Veen, Passermeetkunde (De constructies van Mascheroni)* Noorduijn's wetenschappelijke reeks, nr. 37, 184 blz. 13 X 19 cm. Noorduijn, Gorinchem 1951. Prijs: ingen. ƒ5,50. Bij de uitvoering van meetkundige constructies heeft men van oudsher de eis gesteld, dat slechts van twee instrumenten gebruik mag worden gemaakt: passer en lineaal. In het jaar 1797 ver scheen een boek Geometria del Compasso (Meetkunde van de passer) door L. Mascheroni, waarin werd aangetoond dat iedere constructie die met passer en lineaal uitvoerbaar is, ook met de passer alleen kan worden verricht. En daarvan geeft genoemd boek een verzameling fraaie toepassingen. Dr. S. C. van Veen, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, heeft van dit vrijwel onbekende boek van Mascheroni een handige Nederlandse bewerking geschreven, die zonder voor behoud kan worden geprezen. De inhoud is gemoderniseerd en met nog andere passerconstructies dan die van Mascheroni aan gevuld. Zo is een oud boek dat aan de vergetelheid verdiende te worden onttrokken, voor ons toegankelijk gemaakt. Wel had Prof. Dr. Hk. de Vries reeds een van zijn Historische Studiën aan Mascheroni en diens Geometria del Compasso gewijd, maar in een zo beknopte vorm dat de lezer met verlangen naar een verdere kennismaking uitzag. Aan dit verlangen is Prof. Van Veen op uitnemende wijze tegemoetgekomen. En, wat ons vooral verheugt, de stof is zodanig behandeld, dat kennis van de elementaire meet kunde voldoende is om het boek te bestuderen juister uitge drukt: om van de inhoud te genieten. Want het genot overtreft de inspanning verre. In de lezenswaardige inleiding wordt onder meer betoogd, dat passerconstructies een grotere nauwkeurigheid bezitten dan con structies, waarbij ook de lineaal een werkzaam aandeel vervult. Als zodanig is de passer nauwkeuriger. Toch zal het aantal han delingen dat voor een bepaalde constructie is gebruikt tevens van grote invloed zijn een veelheid van handelingen vermindert de nauwkeurigheid. Hoofdstuk I van Passermeetkunde behandelt de grondconstruc- 214

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 46