trekken van de grootcirkelboog: enkele praktische vraagstukken komen uitsluitend daarop neer. Denk aan het construeren van de kortste verbinding over het boloppervlak tussen twee punten, aan de constructie van graadnetten. In het aanhangsel wordt onderzocht wanneer een constructie met passer en lineaal mogelijk is, met in aansluiting daarop de bewijzen van de onmogelijkheid van de constructie van de ver dubbeling van de kubus en de driedeling van de hoek. De levendige biografie over Lorenzo Mascheroni (17501800 beslaat een tiental bladzijden. Hij blijkt ook een boekje te hebben geschreven Vraagstukken voor de landmetersdat uitsluitend pro blemen bevat die met de lineaal alleen kunnen worden opgelost. Het boek van Prof. Van Veen eindigt met een zeer te waar deren overzicht der constructieseen inhoudsopgave en een uit voerig register. De passerconstructies zijn uiteraard dikwijls ingewikkelder en omslachtiger dan de constructies waarbij ook de lineaal een func tie vervult. Toch zijn ze vaak zeer ingenieus en leerzaam; een enkele maal doen passerconstructies in geen enkel opzicht onder voor de gebruikelijke, b.v. de passerconstructies voor de vierde evenredige bij drie gegeven lijnstukken, de constructie van de regelmatige vijfhoek en de verdeling van een lijnstuk in uiterste en middelste reden. De meerderheid der passerconstructies is evenwel bewerkelijker. Vandaar dat onze belangstelling niet alleen uitgaat naar de Passermeetkunde van Mascheroni, maar ook naar de Géométro- graphie van Lemoine, de leer, om met gebruikmaking van passer en lineaal beide een constructie te vinden die zo economisch moge lijk is, dus uit een minimum aantal handelingen bestaat en die bovendien een zo groot mogelijke nauwkeurigheid bezit. Eenvoud en nauwkeurigheid worden door Lemoine op een bepaalde wijze in cijfers uitgedrukt; alleen de constructie die de gunstigste cijfers vertoont verdient de naam géométrographisch. Ook hier zijn de vondsten ingenieus, de resultaten zijn waardevoller. Maar voorlopig mogen we al blij zijn dat Prof. Van Veen het boek van Macheroni van zijn stoflaag heeft ontdaan en de inhoud op zo voortreffelijke wijze heeft bewerkt en aangevuld. d. V. Compte rendu officiel du VHe Congrès international des Géomêtres (organise par la F.I.G. et tenu a l'École Politechnique et a l'Université de Lausanne du 23 au 27 aoüt 1949). Rédacteur: Prof. Dr. Walter K. Bach- mann, Chemin Eugène Grasset 8, Lausanne; 715 blz., formaat 24.5 X 17.5 cm; prijs 9,50. Naast portretten van Ed. de Steiger, conseiller federal, Baudet, voorzitter F.I.G., Prof. Dr. Walter K. Bachmann, algemeen secre- 216

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 48