Ook constateert de commissie vorderingen in technisch en theoretisch opzicht op het terrein van de toepassing der lucht- fotogrammetrie bij het Kadaster en zij beveelt daarom een zorg vuldige bestudering van de mogelijkheden aan, vooral ook, voor zover het de kosten betreft. Het verdient aanbeveling dat de landmeter op dit gebied voldoende worde gevormd en dat er een vruchtbare samenwer king tussen landmeter en specialist bestaat op fotogrammetrisch terrein Stede bouw en nationale plannen. Op stedebouwkundig gebied vragen rapporten van A. Frangois, Inspecteur-generaal, over ,,la législation frangaise de rurbanisme" de aandacht naast beschouwingen van Laqueuille over de bij drage van de Franse landmeter aan het werk van de weder opbouw, uit welk overzicht wij leren, dat 180 landmeetkundige bureaux reeds gedurende de oorlog een duizendtal kaarten ver vaardigde, om bij de herbouw van de (IJ/2 millioen) verwoeste gebouwen een goede landmeetkundige basis te hebben. In 1949 was in Frankrijk reeds een gebied van =h 1 millioen ha in kaart gebracht, het grootste deel op de schalen 1 2000, 1 1000 en 1 500, Een ander commissierapport van de hand van Henry W. Wells behandelt voorgeschiedenis, inhoud en gevolgen van ,,The Town and country planning Act" van 1947, Naar zijn oordeel zal het Britse volk het met de planmatige economie wel klaren. Landmeter Joseph Relies van Echternach (Luxemburg) vertelt over de beginselen bij de opbouw van zijn land en omschrijft de veelomvattende plannen van een uitgebreide commissie van deskundigen, voorgesteld door verschillende verenigingen, die o.m. ook een herziening van het kadaster op haar program zou moeten plaatsen. Het urbanisme van Zweden en Zwitserland wordt geschetst door Dr. Ir, Gerhard Larson en Ir, E. Bachmann, Uit het résumé blijkt, dat de wetgeving op deze terreinen in Groot-Brittannië en in Duitsland het verst is gevorderd. De Commissie beveelt aan, een wettelijke regeling te treffen, waardoor het mogelijk wordt, de waardevermeerdering van on roerend goed als gevolg van stedebouwkundige- of regionale planning, te verdelen tussen eigenaren en gemeenschap, alsook om deze waardevermeerdering zo nuttig mogelijk aan te wenden. Het gaat niet aan, de inhoud van alle rapporten te omschrij ven. Alleen reeds die van commissie V (rol van de landmeter bij de ruilverkaveling en de wederopbouw) beslaan 65 bladzijden! Aan de discussie over dit onderwerp namen 7 landen deel. Tot 219

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 51