waaronder deze geijkt is, en een monogram van Prof. Tienstra voor bepaling van genoemde vergrotingsfactor. Korte veelhoekszijden zijn bij de azimuthsberekening afgesneden en in sommige veelhoekspunten zijn niet alleen de voor- en achter richting, maar ook een derde richting naar een verder gelegen veelhoekspunt gemeten, evenals de hierbij behorende verbindings zijde. Ofschoon de ligging van een veelhoek volledig bekend is, in dien van één hoekpunt beide coördinaten en van een ander hoek punt één coördinaat bekend zijn, hetgeen hier het geval was, daar bekende punten van N.S. en R.W. als veelhoekspunten in de veel hoeken zijn opgenomen, werd ter controle en voor de berekening van de sluitfouten in de hoeken en zijden, elke veelhoek afgesloten door in de begin- en eindpunten de richtingen te bepalen naar de bekende punten (b.v. de richtingen Leiden 21 t= toren Stadhuis en Leiden 22 toren St. Petruskerk). Het tekenen van de kaart 1 1000* In ongecultiveerde streken is het meestal niet mogelijk de boven omschreven terrestrische metingen voor het bepalen van de coör dinaten der paspunten uit te voeren. Men bepaalt deze coördinaten fotogrammetrisch uit de foto's, waarna ze worden omgevormd in terrestrische coördinaten. Er bestaan hiervoor verschillende methoden. Bij al die methoden behoeven alleen aan het begin en het einde van een vliegstrook de terrestrische coördinaten van een paspunt bekend te zijn. Ook bij de vervaardiging van de rivierkaart 1 1000 en de topo grafische kaarten 1 25000 in Nederland zijn (ter besparing van kosten) de coördinaten der paspunten met fototriangulatie bepaald. Op de wijze, als omschreven op bladzijden 174/175 is nu een ge raamte gevormd, waaraan de luchtfoto's in haar paspunten worden bevestigd om dan de details van de foto op de kaart over te bren gen. Dit geschiedde dus in de beeldenpaarmachine, de Wild A 5 (zie figuur 2, 4 en 5) met mechanische projectie. Als daar alle punten van het landschap kloppen met het ruim telijk beeld (dus ook alle paspunten en veelhoekspunten) dan kan men dat beeld overtekenen en verkrijgt men een betrouwbare kaart op de gewenste schaal, waarvan bovendien de coördinaten van de paspunten en veelhoekspunten bekend zijn. De bediening van de machine bestaat uit twee man: de ene zit voor het toestel, de andere bij de tekentafel, waarvan het teken blad, van gematteerd glas, om een pool draaibaar is. Na de wederzijdse oriëntering der beeldenparen begint de teke naar op zijn krimpvrije korrektostaatpapier (waarin een zeer dunne aluminiumfoelie zit) of op ander materiaal een coördinatennet op 176

Orgaan der Vereeniging TAK | 1951 | | pagina 8