Overijssel in ruime mate is voldaan bij de in behandelingen zijnde ruilverkavelingswet daaraan een dwingende vorm te geven, in wezen behoort dit slechts te zijn de morele bekrachtiging van de in eensgezindheid door de belanghebbenden zelf bereikte resultaten. Aan het slot dankte ir W. P. C. Knuttel, als voorzitter van ,,Het Oversticht", spreker en toehoorders voor de wijze, waarop zij in voordracht en debat hadden samengewerkt tot verheldering van dit probleem, daarbij memorerende hoezeer ook dat genootschap, 26 jaar geleden opgericht uit behoefte aan protest tegen schending en ontsiering van de natuur, de tekenen des tijds had verstaan en de behandeling van de zich thans voordoende vraagstukken verricht na nauwkeurig wikken en wegen ook van andere belan gen, welke daarbij een rol spelen en waarvoor een natuurbescher mingsorganisatie, wil het haar taak in deze dagen begrijpen, ont vankelijk moet zijn. Boekbespreking, boekaankondiging B. L. van der Waerden, Ontwakende Wetenschap. (Egyptische, Babylonische en Griekse wiskunde.) Historische Bibliotheek voor de exacte wetenschappen. Deel VII. 332 blz., 120 figuren, 40 platen. Form. 16 x 25. P. Noordhoff N.V., Groningen, 1950. Prijs 13,50. Men kan zijn belangstelling voor de wiskunde beperken tot het oplossen van vraagstukken en het beheersen van de daarbij be horende theorie. Dit is prijzenswaardig, maar mag men daarmede tevreden zijn? Dient men zich ook niet af te vragen hoe de wis kunde, de stammoeder van alle wetenschappen, zich heeft ont wikkeld? Wanneer deze vraag betrekking heeft op de wiskunde in haar eenvoudigste vorm, is zij reeds de moeite van het over denken waard. Een kind rekent U het antwoord van 52 x 63 feilloos voor. Wij aanvaardden ons rekenen als iets normaals; we leerden het op school zonder protesten, zonder onze onder wijzer lastig te vallen met vragen van het hoe en waarom. Maar wie ontwierp ons tientallig stelsel? Welk volk ontwierp onze cijfers en, wat nog belangrijker is, onze positionele schrijfwijze van ge tallen? Daarnaast kunnen we dan nog vragen naar het ontstaan van meetkunde, algebra en andere onderdelen van de wiskunde. Vrouwe Mathematica heeft altijd trouwe dienaren gekend, die rusteloos zochten naar nieuwe methoden en naar verduidelijking van de reeds bestaande theorie. Deze beoefenaars hielpen en helpen nog de wiskunde bij haar ontwikkeling tot een prachtige weten schap, waarin geen hiaten, tegenspraken of dubbelzinnigheden voorkomen. 26

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 27