rapporten van eigenaren (arcoypacpai) De algemene vorm was ongeveer aldus: „Overeenkomstig de bevelen van de prefect ver klaart de eigenaar, dat zijn land (volgt omschrijving en ligging) dit jaar niet werd bevloeid/' Gewoonlijk wordt hieraan toegevoegd: „Daarom zend ik de verklaring in." Het uit deze verklaringen door de comogrammateus samenge stelde rapport diende als basis van de episcepsis, uitgevoerd door een daartoe samengestelde commissie. Zulke c-rapporten komen eveneens voor op teruggevonden papyri. In de papyrus Hamburg 12 is een keizerlijk procureur verant woordelijk voor de metingen; volgens Papyrus Bremen 73, onder neemt een commissie van notabelen (eöoyVjiJiovss)ter bevordering van de onpartijdigheid gekozen uit andere gouwen, deze taak. De comogrammateus had in deze commissies geen zitting, want het onderzoek van zijn rapport diende als controle op zijn arbeid als c. zowel als basis voor de bepaling van de totaaloppervlakte van de gronden, welke in het rapportjaar niet op normale wijze in cultuur gebracht konden worden1193). (Wordt vervolgd.) Een nieuwe wereldkaart door C. A. C. BEST. Universe Transverse Mercator projectie. In dit Orgaan van November 1950 schreef ik iets over onze Rijksdriehoeksmeting. Maar niet alleen in Nederland zijn deze metingen uitgevoerd, in geheel Europa, en ook daarbuiten, hebben soortgelijke metingen plaats gevonden. Zij dienen, net als bij ons, tot grondslag voor een plaatsbepaling. De metingen van gedeelten van Europa, ons daartoe nu beperkende, zijn ieder op zichzelf vereffend, zonder rekening te houden met gegevens van aan grenzende gebieden. Daarbij zijn ook verschillende kaartprojecties toegepast. Het laat zich verstaan, dat het aansluiten van kaarten vervaardigd volgens deze, onafhankelijk van elkaar verkregen uitkomsten, meestal zeer veel te wensen over zal laten. Dat dit moeilijkheden meebrengt b.v. voor topografische en hydrografische kaarten, spreekt vanzelf. Zowel uit wetenschappelijk oogpunt voor de bestudering van de vorm der aarde als voor practische doeleinden werden reeds een twintigtal jaren geleden plannen ge maakt voor het in één verband vereffenen van de driehoeks metingen van uitgestrekte gebieden. De tweede wereldoorlog heeft aan deze plannen een forse stoot 7 ll9a Sh. Le Roy Wallace, Taxation in Egypt from Augustus to Diocletian. Princeton University Press 1938.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 8