Achtereenvolgens stelt men zo voortgaande het planchet steeds op, alleen in de even genummerde veelhoekspuntentotdat men bij het tweede bekende punt aangekomen is. Eventuele fouten in ligging en hoogte worden ook hier lineair tussen de beide bekende punten weggewerkt. Deze wijze van doen gelijkt dus iets op de gang van zaken bij een doorgaande waterpassing". Alleen wordt bij een .doorgaande waterpassing" de standplaats van het instrument nieten bij de veelhoeksmeting met het planchet wel vastgelegd. In het voorafgaande hebben we nu gezien, hoe we aan onze meetkundige grondslag kunnen komen, dicht genoeg om straks zonder moeite en oponthoud de detailkaartering met het planchet ter hand te kunnen nemen. Figuur 4, overgenomen uit de prospectus Geo 21 d van de Verkoopsorganisatie van H. Wild s geodetische instrumenten te Heerbrugg, Zwitserland, laat ons een actie-foto zien van zo'n planchet-opname, waarbij de persoon in kwestie bezig is te water passen met de vizierliniaal, onder gebruikmaking van transversaal- schaal en steekpasser. Op deze gebruiksmogelijkheid zal in een volgend artikel nader worden teruggekomen. Tevens zal dan de detailkaartering worden behandeld en zullen de toepassingsmogelijkheden voor onze Nederlandse verhoudingen onder het oog worden gezien. Het vervolg-artikel zal dan besluiten met enkele voorbeelden uit de buitenlandse praktijk. (Wordt vervolgd) De grootste ruilverkaveling in ons land en de objecten Maaskant. Spoordonk e.a. Met de uitvoering van de ruilverkaveling Maas en Waal-West is een aanvang gemaakt. Het blok is ongeveer 8400 ha groot. Het plan van wegen en waterlopen is gereed. De wenszittingen zullen nog veel tijd eisen. Immers ruim 4000 stemgerechtigden moeten worden gehoord, zij moeten stuk voor stuk ingewijd worden in de opzet van de verkaveling en hun wensen toelichten. De ruilverkaveling Maas en Waal-West strekt zich uit van de gemeenten Alphen en Dreumel tot aan de Oostgrens van de gemeente Horssen. Slechts drie landmeters en drie landmeetkundige ambtenaren A werken in deze 8400 ha. Het tempo is, voorzover het dit deel van het hoogst belangrijke werk betreft, daardoor bepaald. In verband met de noodzaak, om bij Alphen een nogal kostbaar gemaal te stichten (de kosten zijn begroot op 700.000,het 49

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 17