vermogen is 12 m3 per seconde, zodat het tot de zeer sterke elec- trische gemalen mag worden gerekend), moest dit blok zo groot gehouden worden. Het zou onmogelijk zijn, zulke enorme onkosten om te slaan over een kleine oppervlakte. Over enkele jaren (reeds aan het einde van 1953 kunnen hopelijk de eerste nieuwe kavels in gebruik zijn genomen) moeten zo mogelijk ook enkele duizenden ha komgronden in gebruik worden gesteld. Hier zeker kan de productie door weloverdachte cultuurtechnische maatregelen sterk worden opgevoerd, al zijn de fundamentele eigenschappen van de grond slecht. Men rekent dan ook op een verhoging van de productiviteit met 2025 De wenszittingen, de ontsluiting en ontwatering* Als de 4233 boeren-eigenaren hun wensen met betrekking tot de nieuwe grond hebben kenbaar gemaakt, kan aan de hand van dat overleg een definitief plan voor toedeling van de nieuw te vormen kavels worden opgesteld. Na de tervisielegging zijn dan nog reclames mogelijk. Betere ontsluiting en ontwatering zijn enkele van de doelstel lingen, ook van deze grote ruilverkaveling. Alleen al met de ont sluiting van dit gebied is een bedrag van meer dan vier millioen gulden gemoeid. Het gehele project kost rond dertien millioen. Maas en Waal krijgt 125 km nieuwe verharde wegen naast verscheidene km verbeterde bestaande wegen. Er was voor de ontwatering een oud plan van de Nederlandse Heidemaatschappij, dat o.m. het aantal gemalen reduceert tot één. Na de ruilverkaveling zullen van de thans werkende zeven gemalen nog slechts twee over zijn, nl. het reeds genoemde te Alphen en een oud gemaal bij Appeltern, dat ook op de Maas loost en thans vergroot zal worden. Naar dit laatste wordt de hoofdtocht gegraven. Deze sloot loopt midden door het te bewerken gebied en wordt in de buurt van het gemaal 20 m breed. De meeste overige waterleidingen sluiten hierop aan. Blijkens mededelingen van Ir. ter Brugge (zo lezen wij in de Arnh. Courant) worden door de Komgrondcommissie pogingen in het werk gesteld om speciale gelden voor de bouw van nieuwe boerderijen te verkrijgen. Indien men nieuwe bedrijven zou stichten in de komgronden en bestaande bedrijven van de dijk overplaatste naar het binnenveld, zou de productie zeker meer dan 25 kunnen worden verhoogd. De Verkavelingscommissie verstrekt subsidie voor aansluiting van de boerderijen aan waterleiding en electrisch net. De belangrijkste weg (de Van Heemstrabaan), die de ruil- 50

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 18