verkavelingsterreinen ontsluit voor het verkeer, zal in 1954 klaar zijn. Het gedeelte DrutenLeeuwen is reeds aangelegd, het deel ten Zuiden van Wamel volgt dit jaar. De provincie zal zorgdragen voor een snelle uitbreiding en ver betering van het verdere wegennet. Ook deze enorm uitgestrekte ruilverkaveling zal reeds spoedig een zegen voor de streek blijken te zijn! Volgens Minister Mans- holt, die op 26 Januari jl. te Almelo sprak op een bijeenkomst van de Agrarische Sectie van de Dr. Wiardi-Beckman-Stichting, is er momenteel 70.000 ha grond onder de schop", waarmee Z.E. zeg gen wilde, dat deze gronden verbeterd en verkaveld worden. Maar 700.000 ha wacht nog op die verbetering en op ruil verkaveling, zodat men gerust het tempo kan opvoeren. De eerste 25 jaar zal de landhonger zeker niet opgeheven zijn! Een object van geheel andere aard en samenstelling dan b.v. Maaskant-West en Maas en Waal-West is wel de ruilverkaveling Spoordonk, waar met behulp van de modernste ontginnings methoden (bulldozers) moerassen tot cultuurgrond worden omge toverd. De Beerse, die door dit gebied stroomt, is gekanaliseerd. De „Kampina" met een stuk mooie natuur heeft men ongewijzigd gelaten. Ir. Krügers, de Cultuurconsulent, noemde de gronden, welke thans in Noord-Brabant worden bewerkt, de beste van de provincie. De winst aan cultuurgrond spreekt in Spoordonk sterker dan in het blok Maaskant-West. Ook de gemiddelde waardestijging ligt er naar het oordeel der ingewijden hoger. Aan de herschepping van dit 1600 ha grote gebied wordt meer dan lJ/£ millioen besteed. Men vond er de vele kleine, versnipperde perceeltjes, onregel matig van vorm, rondom in heggen, zeer ongelijkmatig van hoogte. Gedurende de laatste jaren is het uiterlijk van deze streek zeer veranderd. Het blok Spoordonk schiet op. Zo ook Maaskant-West tussen Orthen en Lith: van de 4500 ha hoopt men de kavelindeling eind 1952 klaar te hebben. Van het verplaatste dorp Empel naar de rijksweg 's HertogenboschGrave is een nieuwe weg aangelegd. Het „Hertogsgemaal" te Gewande, dat de Hertogswetering bemaalt, is tevens het centrale gemaal voor dit ruilverkavelingsgebied. Er komen ook hier verscheidene nieuwe boerderijen. Deze zullen, met de jonge boom- en singelbeplantingen langs de nieuwe beton wegen, aan het land hier een jonger uiterlijk geven. Tussen Maren en Kessel is een nieuwe dorpskern in wording. 51

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 19