Boekbespreking Ir. A. J. van der Weele, Fotogrammetrie* Nr. C 5/2 van Servire's Encyclopaedie. 144 biz., 61 fig., Form. 12,5 cm X 17 cm. Servire, Den Haag, 1951. Prijs 4,50. Servire's Encyclopaedie beoogt enerzijds de ontwikkelde leek tot systematische bestudering in staat te stellen, anderzijds de vak man de gelegenheid te bieden zich te oriënteren omtrent de stand der wetenschap in verwante gebieden. Zij biedt zowel algemene inleidingen en overzichten als een gedetailleerde behandeling van bepaalde onderwerpen". Tot welke groep we dit deeltje moeten rekenen, is moeilijk uit te maken. Het lijkt wel op twee gedachten te hinken. In de eerste hoofdstukken wordt de theorie der fotogrammetrie behandeld: De fotografische opname, Meetkundige beschouwingen en Geodetische toepassingen der fotogrammetrie. De wijze waarop de stof behandeld is, bevredigt mij niet helemaal. Volgens de opzet van Servire's Encyclopaedie moet het voor de ontwikkelde leek te volgen zijn, maar ik heb zo het vermoeden, dat b.v. studenten die kunnen we toch tot de ontwikkelde leken rekenen er zeker moeite mee zullen hebben. Persoonlijk zou ik voor een eerste kennisname de voorkeur geven aan de wijze van behandeling in het werk van Prof. Dr. K. Schwidefsky ,,Grundriss der Photogrammetrie". Het werkje van Ir. Van der Weele bevat ook hoofdstukken over Opnemingsinstrumenten en Uitwerkingsinstrumenten. Het grootste gedeelte van deze hoofdstukken zal alleen aan ingewijden wat te zeggen hebben. Er worden een groot aantal typen van instrumenten in vogelvlucht behandeld. Hierna volgen nog twee hoofdstukken: ,,Luchtkaartering in de praktijk" en ,,Niet-geodetische toepassingen der fotogrammetrie". Het boekje wordt besloten met een Bibliografie en een Register. Zoals we van de uitgaven in de Servire-reeks gewend zijn, is ook dit deeltje uitstekend verzorgd. C. A. C. B. Nieuw land (overzicht van onze landaanwinning) door Ir. A. G. Bruggeman, Hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland. 11 kaartfiguren en 16 blz. illustraties. D. A. Daamen's Uitgeversmaatschappij N.V., 's-Gravenhage. 1951. Prijs 2,40. De Nederlandse Vereniging voor landaanwinning, Raamweg 2527 te 's-Gravenhage geeft onder de titel: Berichten van de N.V.v.L. een serie publicaties uit met een omvang van 60 tot 80 58

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 26