Naast deze argumenten noemt het boekje van Ir, Bruggeman er nog verschillende andere. Het steeds dieper binnendringen van het zeewater (via de diep uitgebaggerde riviermondingen en zeescheepvaartkanalenin het land eist een drastische kustverkorting; kustverkorting bergt in zich afsluiting van grote stukken toekomstig land. De technische aspecten zijn echter vele en slechts door een goede samenwerking van deskundigen op te lossen. Ook de hoofdpunten van de slibhuishouding (vorming, sedi mentatie, herkomst) worden behandeld. Men heeft o.m. rekening te houden met een mogelijke wijziging van de eigendomsverhoudingen. Vooral in het Noorden heeft men vaak met eigendomskwesties te maken en lang niet altijd is men klaar met een delimitatie-contract. De schrijver komt echter tot de conclusie, dat door de indijking van de Oosterpolder 100.000 ha kunnen worden gewonnen en dat daarnaast nog 21.000 ha op korte termijn aan het areaal kunnen worden toegevoegd. Hij meent, dat wellicht door de stichting van een landaanwinningsfonds een stimulans kan worden verschaft, om ook kleine objecten spoedig ter hand te nemen. Ir. Bruggeman eindigt met stelselmatige onderzoekingen aan te bevelen: op langere termijn zijn aanwinningen van tienduizenden ha mogelijk. Het overzicht van de landaanwinning Nieuw Land" is een suggestief boekje. W. K. v Hoe werkt de Fiscus? door H. Weisfeit met mede werking van A. Bouman en A. J. P. W. Heyne. N.V. Uitgevers-Maatschappij JE. E. Kluwer, Deventer. 1932. 152 biz., ill. Prijs 5,50. Bovengenoemd boekwerkje hebben wij met veel genoegen ge lezen. Zoals de auteurs in het voorbericht mededelen, hebben zij zich beperkt tot de hoofdzaken, maar de belastingdienst met neven diensten blijkt toch nog zo uitgebreid te zijn (de personeelssterkte bedraagt 20.000 man), dat men 20 bladzijden voor een korte omschrijving van die hoofdzaken nodig heeft. Wil men iets weten van het apparaat van de belastingdienst, wil men nagaan, hoe de overheid aan het geld komt, hoe de organisatie van de dienst in elkaar zit, welke rechtscolleges voor belastingzaken en ambtelijke instellingen er bestaan, hoe de tegen woordige rechtspositie van de ambtenaar is, hoe de ambtenaren- rechtspraak werkt, welke promotieregelingen, opleidingen en examens de diensten kennen, wat precies het Kadaster is en de Rijksdriehoeksmeting, de gewone Landmeetkundige dienst, de vernieuwingsdienst, de ruilverkavelingsdienst en de reproductie- 60

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 28