Kadasters in de Oudheid (X) door W. KOOPMANS De commissie, belast met de episcepsis (de meting, volgende op verzoeken van landeigenaren om vermindering van belasting) schreef het resultaat van haar onderzoek dikwijls op de onbeschre ven randen van het rapport van de comogrammateus. Ongetwijfeld werd echter ook steeds een eigen rapport samengesteld, dat aan deze hoge ambtenaar werd overhandigd. Redenen, om dit te ver onderstellen, geven ons de verschillende commissierapporten op papyri; zo vinden we één, gericht aan de basilico-grammateus a) een andere papyrusb) bevat de brief van een strategus aan de epirkeptai (sTuaxéTruai)zoals de Griekse naam van de meetcom- missie luidt, een derde (papyrus Ross-Georg II, 42) bevat het rapport van comogrammateus en commissie. Wij kennen meer voorbeelden dan deze. Er werd lange tijd een belasting geheven, die men in de Ptolemeeëntijd geometria noemde. Deze belasting diende om de kosten van de landmeting te dekken. Zoals blijkt uit een papyrus uit de Tebtynis-serie (1, 934), hield het belastingbedrag geen verband met de oppervlakte, hoewel dit aanvankelijk verondersteld werd. De term geometria verscheen in verband met wijngaar den of tuinland het eerst in de garantieclausule van de overdracht van een wijngaard, gedateerd in het jaar 38. Uit de bewoordingen van deze papyrus c) leidt men af, dat „geo metria" geheel Romeins van origine is. Op de meeste plaatsen werd deze schatting slechts eens in de 4 of 5 jaar ingevorderd. Men vindt de naam op ver scheidene bewaard gebleven documenten uit verschillende delen van Egypte. Belangstellenden vinden o.m. in „Taxation in Egypt" van Sh. Ie Roy Wallace, biz. 375 een hele lijst van deze papyri. Van de verschillende categorieën grond werden aparte .kadasters" bijgehouden, tenminste in het laatste deel van de periode der Ptolemeeën, maar waarschijnlijk reeds veel eerder. Ook voor het in stand houden van de kadasters in dit tijds bestek moest een speciale belasting, de aritmêtikon, worden opgebracht. De comogrammateus kon nu, met gebruikmaking van de reeds bekende kadastrale gegevens, lijsten samenstellen van de verschil lende landklassen. De lijsten kwamen in handen van strategus en basilico-grammateus, die de belastingkohieren opmaakten voor de inners. 34 a) PSIV.448; b) P.S.B. 4518; c) PSI.VIII.18.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 2