dan 5640 millioen. Hieruit blijkt dus, dat de totaalkosten van de dienst minder dan 2 van de opbrengst uitmaken. Naar onze mening zijn de auteurs er in geslaagd, de kopers van ,,Hoe werkt de Fiscus" een avond geïnteresseerd aan het lezen te houden. Dit is zeker geen geringe verdienste voor een boek, dat toch zeer vele zakelijke gegevens verwerkt. Zonder voorbehoud bevelen wij daarom aanschaffing aan. Ook zij, die zich aan examens of ambtelijke onderzoeken willen onderwerpen, kunnen van de inhoud profiteren. W. K. Driemaandelijks bericht betreffende de Zuiderzee werken, Jaargang XXXII, no. 1 en 2, le en 2e kwartaal 1951. Uitgegeven door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Prijs 0,50. Ook dit bericht" met 97 bladzijden tekst en foto's bevat zoveel interessant nieuws op het gebied van de bemaling, hydrologisch onderzoek, dijkenaanleg in de Oosterpolder, van het landbouw kundig, bodemkundig en plantkundig, oudheidkundig en cultuur technisch werk, dat wij het in deze korte bespreking slechts kunnen vermelden. Het statistisch materiaal en de afzonderlijk in omslag bijgevoegde kaarten maken deze typografisch uitstekend verzorgde uitgaven tot lectuur, die men moet lezen en bekijken. Op het gebied van ons vak is het korte overzicht van de werk zaamheden van het Bureau Buitengewoon Landmeetkundig Werk te Zwolle en het verdere landmeetkundige werk vermeldenswaard. Volgens dit overzicht zijn sedert de vorige opgaaf 3 plans op schaal 1 5000 (Noordoostelijke Polder) gereedgekomen. Er zijn tot het 3e kwartaal 1951 kadastraal toegepast 75 plans en 5 ver- zamelplans. Hierop is gekadastreerd een gebied van 47961.8 ha, waarvan 44983 ha afkomstig is van het vroeger ongekadastreerde gebied van het IJsselmeer. In het genoemde deel van de Noord oostpolder is 2823 ha buitenwater. Voor het uitgifteplan 1950 werden, door de uitbreiding van dit plan, nog vele kadastrale splitsingen toegepast en vele landarbei derwoningen en boerderijen gemeten. Voorts werden in de dorpen Emmeloord, Marknesse en Ens verschillende nieuwe huizenblokken gekadastreerd. Meting van de wegen, voorkomende op de nog ontbrekende plans N.O., E 3, E 4 en E 5 moest worden uitgesteld, omdat deze nog niet meetrijp waren. Voor de toekomstige Oosterpolder werden verschillende licht- opstanden en signalen in coördinaten bepaald. Het landmeetkundig werk ten behoeve van de Afdeling Do- 62

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 30