van de ambtenaar, ,,die is aangesteld in openbare dienst om hier te lande werkzaam te zijn", is een mooi stuk sociale wetgeving. Elke ambtenaar, zijn nagelaten betrekkingen of rechtverkrijgen den, die door het aangevallen besluit of de aangevallen handeling of weigering rechtstreeks in zijn belang wordt getroffen, kan beroep instellen bij het ambtenarengerecht (art. 24). De wijze waarop dit behoort te geschieden (art. 62 e.v.), is nauwkeurig omschreven, evenals de gehele procedure. Men vindt bij verscheidene artikelen een nadere verklaring, waardoor de wet voor leken aan duidelijkheid heeft gewonnen. De uitvoering is aangepast aan het opbergsysteem. Een korte inhoudsopgave is aan het slot vermeld. Kennisname is speciaal gewenst voor landmeetkundige ambte naren A, chefs de bureau en voor landmeetkundige ambtenaren, die zich eerlang onderwerpen aan het onderzoek omschreven in art. 72 van het Ambtenarenbesluit Belastingdienst en 50 van de Examenbeschikking, waarbij kennis van de personeelsvoorschriften en inzicht in de organisatie van de gehele dienst wordt verlangd. W. K. Prof. Dr. B. L. v. d. Waerden. Differentiaalrekening. Nr. A 1/5 van Servire's Encyclopaedie. 126 blz. 44 fig. Form. 12,5 X 17 cm. Servire, Den Haag, 1951. Prijs 4,50. In de inleiding van dit keurig verzorgde werkje staat geschreven: ,,Ik hoop dat dit boekje niet alleen voor wiskunde-studenten en -leraren, maar ook voor technici, physici, chemici en biologen bevattelijk en nuttig zal blijken." Dit laatste kan zeker het geval zijn, maar of het geschikt is voor zelfstudie is een grote vraag. In klein bestek wordt heel wat van de differentiaalrekening behandeld. Vraagstukjes komen maar sporadisch voor, terwijl het juist bij zelfstudie gewenst is veel opgaven te maken. Aan het slot van dit boekje vindt men een register. De naam Taylor zal men hierin tevergeefs zoeken. Dit doet vreemd aan. Immers men zou verwachten, zeker ook wel iets te zullen lezen over de reeksontwikkeling volgens Taylor, een methode die juist door practici veelvuldig wordt toegepast. Voor een eerste kennismaking met de differentiaalrekening zouden wij geïnteresseerden liever aanraden: Dr. H. Looman, Beginselen der hogere wiskunde. Differentiaal- en Integraal rekening, welk boek is geschreven voor studerenden aan middel bare technische scholen. Bestudering van het hier besproken deel uit de Servire-serie zal daarna zeker vruchtdragender zijn. C A C B 64

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 32