in omvang kunnen variëren. In financiëel opzicht overtreffen deze laatste de ruilverkavelingswerkzaamheden. In aansluiting hierop enige interessante cijfers betreffende de activiteit op ruilverkavelingsgebied in West-Duitsland. Door ruil verkaveling hoopt men daar binnen 5 jaar een half millioen trek paarden door tractoren te kunnen vervangen. (Volgens deskundigen vereist de voeding van een trekpaard bijna 1 hectare productieve grond.) Alleen al in de Westduitse Bondsrepubliek Beieren moeten 3 millioen ha verkaveld worden. De afd. Flurbereinigung van het Staatsministerium für Ernahrung, Landwirtschaft und Forsten beschikte in 1949 over ongeveer 1000 man personeel. Bedroeg de productie in 1947: 10.000 ha, door technische vereenvoudigingen werd deze oppervlakte in 1951 tot 50.000 ha opgevoerd. Door geleidelijke uitbreiding van het personeel tot 1800 man hoopt men in 1957 een jaarproductie te bereiken van 100.000 ha. Uit de verslagen van de werkzaamheden in de afzonderlijke ruilverkavelingsblokken en uit de beschrijving van de in 1949 tot stand gekomen ruilverkavelingen zijn vele en interessante gegevens te putten. Vijf ruilverkavelingsovereenkomsten werden getekend. De 7 in stemming gebrachte ruilverkavelingen werden aangenomen, 2 echter alleen met enkele meerderheid. Enkele malen vond een officieuse tervisie-legging plaats van het plan van ruilverkaveling. Een systeem, dat in Zwitserland 2) bij de wet geregeld is. Van de 53 behandelde bezwaren tegen de schatting, verdeeld over 6 ruilverkavelingen met een totaal oppervlakte van 7090 ha en eigenaren, werden er tot oplossing gebracht door de diverse Plaatselijke Commissies 51, door de rechter-commissaris 1 en door de rechter 1 (welke werd afgewezen wegens het niet verschijnen van opgeroepenen). Van de 284 behandelde bezwaren tegen het plan van ruilverka veling, verdeeld over 5 ruilverkavelingen, met een totaal opper vlakte van 5597 ha en eigenaren, bereikten de diverse Plaatselijke Commissies t.a.v. 169 reclames overeenstemming, terwijl door de rechter-commissaris en de rechter er respectievelijk werden opgelost 32 en 33 (10 reclames werden afgewezen, 8 werden afgedaan met schadevergoedingen, 14 afgewezen door niet verschijnen van de reclamanten, terwijl 1 werd opgelost door kavelruil). De Plaatselijke Commissies losten dus 66 van de 66 2) Ruilverkaveling in Zwitserland". Rapport Studie-commissie Cultuurtechnische Dienst 1950, waarin opgenomen o.a. diverse formulieren en interessante op merkingen t.a.v. problemen, onze ruilverkavelingen betreffende.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 34