Économie du marché immobilier Beige* Uitgave van de Union des Geomètres-experts de Bruxelles. 1951. (Niet in de handel.) Dit boekje bevat de rede (over het in de titel genoemde onder werp) van de econoom Prof. F. Baudhuin van de Leuvense Uni versiteit, uitgesproken ter gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan der Belgische landmetersvereniging. Prof. Baud huin is o.m. schrijver van het in 1943 verschenen werk .Place ments", dat verschillende hoofdstukken wijdt aan investeringen in onroerend goed. De rede wordt voorafgegaan door een inleiding van Mr. E. Dhaeyer, voorzitter van de vereniging, die o.m. de titelwijziging van de Belgische landmeter memoreert (in 1876 arpenteur, in 1921 géomètre-arpenteur en in 1936 de tegenwoordige géomètre-expert immobilier) De interessante vergelijking tussen de revenu cadastral" van het Belgisch onroerend bezit van 1844 (ongebouwde eigendommen 111 millioen Bfr. en gebouwen 46 millioen Bfr.) en van 1949 (ongebouwd 800 millioen en gebouwd meer dan 6 milliard, een totale ommekeer in de verhoudingen), de cijfers over de Belgische behoefte aan woningen (250.000), over het woningtotaal (1951: 2.130.000) evenzeer als sprekers beschouwingen over de waarde van het onroerend bezit vormen even zovele lezenswaardige ge deelten uit deze redevoering. Dat Prof. Baudhuin zijn economisch gerichte beschouwingen kon uitspreken op een vergadering van landmeters bewijst wel, dat ook de Belgische kadaster-ambtenaren belangstelling hebben voor de nevengebieden van hun vak. De reeds lang aanbevolen uitwisseling van vaktijdschriften oefent op de verbreding van deze belangstelling zeer zeker invloed uit. De technische ambtenaren van het Kadaster kunnen ook van voorlichtende vakartikelen uit het buitenland veel genoegen beleven. De rede van Prof. Baudhuin is waard, vergeleken te worden met Nederlandse bronnen. „World Cartography", een nieuw tijdschrift, uitge geven door het cartografisch bureau van het departe ment voor sociale zaken van de Verenigde Naties. ,,Het maken van kaarten is tegenwoordig een exacte en gecom pliceerde wetenschap, die zich van de modernste hulpmiddelen bedient. Vele onbewoonbare streken zijn al betrekkelijk accuraat 69

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 37