in kaart gebracht, maar toch zijn er voor grote delen van de wereld nog nauwkeuriger kaarten nodig." Zo schrijft men op blz. 5 van het maandblad voor de Verenigde Naties (Adm. adres: Oranjestr. 4, 's-Gravenhage) Wordende Wereld", 4e jaarg., Februari 1952. Men beschouwt de moderne cartografie zelfs al van zo groot belang voor de ontwikkeling van achterlijke gebieden, dat de Economische en Sociale Raad V.N. in 1948 een resolutie aannam, waarin werd besloten de cartografische wetenschap te bevorderen. Nauwkeurige kaarten zijn een noodzakelijke vereiste voor de ontwikkeling van de welvaartsbronnen der aarde. Zulke kaarten vergemakkelijken de internationale handel en zij beveiligen de scheepvaart. Zij verschaffen de gegevens, welke nodig zijn voor het treffen van vreedzame regelingen en eventueel voor de aan wending van veiligheidsmaatregelen", aldus een aanbeveling van de Esocos, als gevolg waarvan thans het eerste deel is verschenen van een nieuw tijdschrift World Cartography". Talrijke geleerden van wereldfaam hebben aan de samenstelling hun medewerking verleend. Sedert omstreeks 1900 de eerste internationale cartografische conferentie werd gehouden, is de ontwikkeling van deze nuttige wetenschap met reuzenschreden vooruitgegaan. Wie op de hoogte wil blijven van de stand der hedendaagse cartografie, zal in deze uitgave veel steun vinden. Documentreproductie» Wij ontvingen de nos. 3 en 4 1951 van Documentrepro ductie", officieel orgaan van het Nederlands genootschap voor Documentreproductie onder redactie van Dr. O. A. Guinau. Redactieadres; Slangenkruidlaan 21, Haarlem, administratie: Cen traal Bureau N.G.D.R., Nieuwegracht 74, Haarlem, tel. 15897. Abonnementsprijs 7,50 per jaargang. No. 3 bevat o.m. een artikel „Reprografische vacantie", waarin M. B. Alwin, chef-fotograaf van de Foto-technische dienst van het Kadaster te Amsterdam vertelt over enkele interessante repro ductie-methoden, welke in Zwitserland in toepassing worden gebracht. Zo b.v. het ,,Verkoop-Verfahren", een procédé dat berust op het overbrengen via de contactmethode van een negatief film op geëmulsioneerde transparante platen. In de moderne inrichting van de Landes Topographie te Bern zag de heer Alwin de methode ,,Chervey-Stumpf", aldus genoemd naar de ontwerpers. De methode betekent een besparing aan tekenwerk, omdat door toepassing van speciaal op kleurfilters afgestemde kleurinkten in de originele tekeningen, de deelplaten direct langs fotografische weg vervaardigd kunnen worden. Het is dus niet meer nodig de verschillende kleuren uit de oorspron- 70

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 38