Lijsten met belastingplichtigen uit het dorp Aphrodite komen voor op papyrus Cairo 67.288. In een brief (op papyrus Oxyrrhynchus XVI, 1842) van een ambtenaar aan een ondergeschikte, waarin orders worden gegeven om bepaalde gronden op te meten, is sprake van scribes, die voor deze ondergeschikten werken. In de steden is de tabularius belast met het bewaren van de originele rol (kohieren) van de grondbelasting; hij verwerkt daarin de wijzigingen tengevolge van overdracht, hem door belasting plichtigen opgegeven. Dergelijke aangiften zijn geadresseerd aan de protocomête, aan de belastingbureaux van de exactor en socus, in de dorpen weer aan andere functionnarissen. Ter controle en revisie van dit soort aangiften gingen leden van de curie op inspectie. (Wordt vervolgd) Terreinopnamen mei planchet en vizierliniaal Een in het buitenland beproefde kaarteringsmethode, die ook in Nederland belangstelling zou mogen verdienen. (Zwitsers: ..Messtisch und Kippregel") door Ir. F. VAN SCHAGEN. Indien men de omstandigheden nagaat, waaronder een opnemer (landmeter) hier in ons land en in tegenstelling daarmede in het ons omringende bergachtige buitenland een terrein in kaart brengt, dan is het gezien de kaarteringsgeschiedenis in ons land eigenlijk niet zo verwonderlijk, te moeten constateren, dat de kaarteringsmethode met het planchet in het buitenland wèl en in ons land niet is ingeburgerd; ja, zelfs minder nog dan dat: afgezien van het voorkomen aan onze beide Hogescholen van het planchet als didactisch materiaal heeft het hier in de Nederlandse praktijk nergens één voet aan de grond gekregen. En toch zou deze opname-methode, die een grafische methode is men tekent de kaart op de gewenste schaal, terwijl men zich in het terrein bevindt; het maken van fouten in de topografie is hierdoor bijkans onmogelijk geworden! in sommige gevallen, waarop in een vervolgartikel nader zal worden teruggekomen, ook hier in ons vlakke land goede diensten kunnen bewijzen. Het zou derhalve toe te juichen zijn, indien men hier ook voor deze meet-methode nog eens die belangstelling toonde, die zij verdient. In het hiernavolgende zal getracht worden deze belangstelling voor de planchet-opname op te wekken. Voor die lezers van dit blad, die niet op de hoogte zijn van de inrichting en werkwijze van het planchet met vizierliniaal moge 38

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 6