de enkele die overblijven, naar de bovenkant van de kaart ge oriënteerd (veelal de noordrichting). Voorts worden nog de benodigde veldnamen ingeschreven. Nu kan dan desgewenst de calque worden geïnkt en daarna gereproduceerd, nadat hierop alsnog legenda, beeldschaal en noordpijl zijn aangegeven. Figuur 5 laat een gedeelte zien van een originele planchet- opname in potlood gehouden op schaal 1 1000 van een sterk geaccidenteerd terrein. De hoogtelijnen komen om de 5 m voor, de hulphoogtelijnen om de 2^ Links en rechts vindt men rotspartijen aangegeven, langs de onderzijde een gedeeltelijk ingestorte vestingsmuur, in het midden boven met de vorm van een scheef kruis door archeologen gegraven proef-greppels, rechts daarvan de contouren en stammen van een tweetal vijge bomen en voorts een aantal drinkputten. Vlak boven de vestings muur rechts en links onder is een voetpad door een streeplijn aangegeven. Het woord Upper Peirene" is naar het noorden georiënteerd. Links boven en onder zijn, weliswaar flauw, cirkeltjes te onderkennen, die aanduiden, waar een standplaats van het planchet is geweest. Eveneens is te zien, dat de hoogtelijnen (5)35,0, 30.0, 10.0 en 2.5 zijn gewaterpast. Figuur 6 stelt een gedeelte van de uiteindelijk gereproduceerde kaart voor, welke in 2 kleuren was gedrukt, n.l. zwart voor de situatie- en rotstekening en gebrande sienna voor de hoogte lijnen. Een nauwkeurige vergelijking met fig. 5 doet zien, dat de originele tekening zorgvuldig werd gecopieerd, waarbij slechts enkele details van ondergeschikt belang werden weggelaten. Zoals overal elders ter wereld was het ook hier voor de tekenaar zeer moeilijk een goed kaartbeeld weer te geven van een terrein, dat hij nooit gezien had. Slechts door veelvuldig overleg te plegen met de ingenieur, die de planchet-opname had vervaardigd, kon een dergelijk goed resultaat worden verkregen, zoals hier nu voorligt. De lezer kan zich hiervan een beeld vormen door figuur 71) met de kaart te vergelijken. Deze fotoreproductie stelt de buiten zijde van het op de kaart (fig. 5 en 6) voorkomende zwarte muur gedeelte voor. Voor die lezers van dit blad, die zich nog iets van de Griekse Mythologie weten te herinneren, is het wellicht interessant te vernemen, dat het witte vierkant (fig. 6) tussen het woord Peirene" en het hoogtecijfer 503 een betonnen plaat voorstelt, omstreeks 1929 daar door Amerikaanse archeologen aangebracht 87 Uit: „The Defenses of Acrocorinth and the Lower Town" by Rhys Carpenter and Antoine Bon, Harvard University Press, Cambridge, Massa chusetts, 1936.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 11