Ook tegenover de voerstraalmethode is de planchet-methode in zo'n geval in het voordeel, omdat men tachymetrisch dan zoveel punten (hoeken en afstanden) moet gaan opnemen en omschrijven en zoveel schetsen moet gaan maken, dat men er naderhand op het bureau dikwijls geen weg meer mee weet en daardoor grove fouten niet uit kunnen blijven. De planchet-opname heeft op de tachymetrische dus voor, dat de meest gecompliceerde vormen uit directe aanschouwing meteen op het kaartblad worden overgebracht en grove fouten daardoor moeilijker kunnen worden gemaakt. Er zijn in de literatuur vermoedelijk voorbeelden genoeg te vinden van gepubliceerde, tachymetrisch opgenomen kaarten, waarin grove fouten zijn op te sporen of direct zijn aan te wijzen. In gebieden als hiervoor bedoeld, is de planchet-methode ook in het voordeel boven de luchtfotogrammetrische methode, omdat bij laatstgenoemde methode de vaste lasten, voortvloeiend uit de foto-opname, hoe kleiner het op te nemen gebied wordt, een on evenredig groter deel van de algehele kosten gaan uitmaken. Er is dus een bepaalde grens, waar beneden de planchet-opname voordeliger is dan de fotogrammetrische kaart. Op de gunstige toevalligheid, dat men de enkele benodigde luchtfoto's op één vliegtocht in combinatie met andere aero-kaarteringen kan laten maken, behoeft normaal niet te worden gerekend. Er zijn hier echter nog andere nadelen aan de fotogrammetrische kaartering verbonden, die de kansen van een planchet-opname doen stijgen. Zij bestaan uit het vele extra werk, dat in dergelijke gebieden placht verbonden te zijn aan de bepaling van de pas- punten en aan de naverkenning. Het zullen dan veelal de kosten voor de laatstgenoemde werkzaamheden zijn, die de weegschaal ten gunste van de planchet-opname zullen doen overslaan. Dit dient natuurlijk van geval tot geval bekeken te worden. Resumerende kan worden gezegd, dat in al die gevallen waar men kleinere gecompliceerde gebieden intensief wil onderzoeken (bodemkaartering, waterpassing, waterhuishouding en water beheersing, landinrichting enz.) en waar men niet de beschikking heeft over recente goede kadastrale kaarten en/of luchtfoto's op grote schaal, dat daar het planchet met de vizierliniaal goede diensten zou kunnen bewijzen voor het snel verschaffen van een deugdelijk inzicht in de bestaande toestand (situatie met relief). In ons land zouden hiervoor in aanmerking kunnen komen onze duin- en stuifzandgebieden, onze meer of minder ingesneden rivier en beekdalgebieden, gebieden waar twee of meer waterlopen even wijdig aan elkaar lopen (o.a. in het Lingegebied) en onze esgrond- gebieden. Ook daar, waar in onregelmatig geaccidenteerd terrein een bouw- of kunstwerk moet worden ontworpen, kan de planchet groot nut afwerpen, omdat door de zorgvuldige opname de 92

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 16