Tot slot nog enkele voorbeelden van planchet-opnamen uit de practijk: Figuur 8 stelt een luchtfoto1) voor (omstreeks 1930ge maakt), van de Oud-Griekse, tevens middeleeuwse vesting Acro- Korinthe, gelegen even ten zuiden van de plaats Korinthe op het schiereiland Peloponnesus (Morea) in Griekenland (schaal zt 1 5500). Dit gebied zou door Amerikaanse archeologen van de „American School of Classical Studies" te Athene worden onderzocht en zij wilden hiervoor over een deugdelijke kaart beschikken om hun bevindingen op te kunnen aangeven. De bovenzijde van deze rots, die 500 m steil uit de vlakte oprijst, heeft een oppervlakte van 30 ha en is omgeven door een systeem van vestingmuren ter lengte van =h 3 km. Men had als het ware gebied 1 op gebied 3 gesuperponeerd! Grote hoogteverschillen komen er voor: tussen de uitersten ligt 200 m! He gebied is ruw en over grote gedeelten met stenen en rots blokken bezaaid. De begroeiing bestaat hoofdzakelijk uit slechte grassen en euphorbiaceeën (wolfsmelkachtigen). Een waar eldo rado voor slangen, landschildpadden en ander kruipend ongedierte! Vergelijkt men de vorm van deze vesting met die van een afgedragen laars, dan vindt U de figuratie van de figuren 5 en 6 terug in de hiel van die laars. Figuur 9 1bevindt zich dan aan de bovenkant, aan de openingszijde van de laars en deze stelt de zwaar verdedigde ingang van de vesting voor. Het zou te ver voeren hier nader op in te gaan, in het kort stellen de nummers op deze foto het volgende voor: 1. de ophaalbrug in de toegangs weg, gelegen op 390 m, 2. de eerste poort, 3. het zuidelijk bastion van de eerste verdedigingslinie, 4. een holle toren van de eerste linie,5. terras bastion van de eerste linie, 6. de tweede poort met toren, 7. de derde poort op 437 m hoogte, 8. het zuid-westelijke bastion van de derde verdedigingslinie, 9. balconvormige uitloper van de derde verdedigingslinie, 10. geschutemplacement op het westelijke einde van de schans, gelegen op 515 m. Figuur 10 1geeft een verkleinde reproductie weer van de planchet-opname, schaal 1 1000, opgenomen op en samengesteld uit 4 bladen. Muren, tranches en rotspartijen springen duidelijk in het oog. Van dit gebied stond een ondeugdelijke tachymetrische opname 1 2500 uit het jaar 1927 ter beschikking, vervaardigd door een overste van de Griekse Generale Staf, die voor het veldwerk slechts 14 dagen nam. De resultaten waren dan ook wel zo be droevend, dat de archeologen er niets mee konden beginnen en 96 1) Zie opmerking bij fig. 7.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 20