deze mensen in het „nieuw-Grieks" te dirigeren, in welke richting ze hen maar hebben wilden. Eerst na het opnemen van situatie en hoogtelijnen werden de rotspartijen ingetekend en daarmede was het veldwerk gereed. Figuur 11 toont U een actiefoto van de planchet-opname van de Acrokorinthe. De paraplu was niet nodig voor de regen, maar om het felle zonlicht van het planchet-oppervlak te weren, waar door de ogen minder vermoeid raakten. De gehele tijdsduur van de opname, inclusief uit- en thuisreis, duurde 2 maanden, het copiëren en reproduceren (2 kleuren) nog eens een maand. Nu volgen hier nog 2 reproducties van planchet-opnamen uit Zwitserland! Figuur 12 toont een gedeelte van een opname 1 1000. 2 punten van het ruitennet zijn te zien, 10 cm van en onder elkaar gelegen, aangegeven door fijne cirkeltjes. De hoogtelijnen geven hoogte verschillen van een meter met een enkele hulphoogtelijn om de halve meter. De plaats der bomen met de omvang der kronen is aangegeven, zomede de ligging der leidingen (electriciteits- en telefoonleiding met masten), zowel als drain- en betonbuizen (met diameter en schachten) en de plaats van de grensstenen met de tussengelegen grenzen. Ook 2 bronnen zijn aangegeven. Het veelhoekspunt 4 is met 2 concentrische cirkeltjes aangeduid. Van de wegen is het mogelijk een lengteprofiel te tekenen. Al met al een kaartbeeld, waar men, van technisch oogpunt uit bezien, meer aan heeft dan aan de pure kadastrale kaart. Van figuur 13 kan het zelfde worden gezegd. Dit is een deel van een planchet-opname 1 5000. De ruitpunten van het ruitennet, aangeduid door kruisjes, staan hier 5 cm uit elkaar. De hoogte lijnen komen slechts om de 10 m voor met een enkele hulphoogte lijn om de 5 m. In de rechter bovenhoek wordt het land verveend. Men ziet de hutjes der diverse turfgravers langs een (gestreept) voetpad liggen. Bosjes en bomen zijn door kleine rondjes aange geven. De onverharde wegen zijn getekend met een dubbele streep- lijn. Van het diep ingesneden gecorrigeerde beekloopje is de hoogte van de rechteroever alsmede van een enkel punt van de bodem aangegeven, alsook de hoogten der beide bruggetjes. Dit is het beeld van een vrij vlak terrein, dat wij in ons land ook zo goed kennen, maar dat bij ons er geheel anders uit zou zien door de er in getekende, maar op het terrein niet zichtbare, kadastrale grenzen! Indien ik geslaagd zou zijn in het voorgaande het inzicht te doen 99

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 23