rijpen, dat voor technische ontwerpen en onderzoekingen, speciaal voor ruilverkavelingswerken, het een eerste vereiste is kennis te kunnen nemen van de bestaande toestand van het betreffende terrein, dan zou mij dat ten zeerste verheugen. Ook hier geldt: ,,een goede kaart is het halve werk!" Waar geen kadastrale kaarten aanwezig zijn, vastgelegd aan de Rijksdriehoeksmeting, noch ontschrankte luchtfoto's op grote schaal (1 10000 en groter) daar zou de opname met planchet en vizierliniaal ontegenzeggelijk in aanmerking kunnen komen om snel en ineens (d.w.z. niet in trappen, zoals dit heden gebeurt) een goed topografisch plan te verschaffen. Voor diegenen onder U, die uiteraard nooit met een planchet zullen komen te werken, hoop ik er in geslaagd te zijn, enig idee van de werkwijze te hebben kunnen geven. Ik ben er mij van bewust, dat ik nog niet heb gesproken over de vreugde, die de planchet-opname biedt, wanneer men zo lang zamerhand de kaart onder zijn handen ziet ontstaan en groeien en kan gaan lezen. Men zou dit gevoel wellicht 't beste kunnen vergelijken met dat van de landschapsschilder, die er eveneens behagen in schept het voor hem liggende landschap op het doek af te beelden. Moge dan de planchet-opname ook hier te lande haar aanhangers vinden. BILTHOVEN, April 1952. Ruilverkaveling Nog eens: Spoordonk en Maaskant-West* Ir A. Govers was zo vriendelijk ons te wijzen op enkele onjuist heden, voorkomende in het artikel over de verkavelingen van Spoordonk, Maaskant-West e.a. in het Maartnummer. De voor naamste citeren wij hieronder: In Spoordonk zijn de nieuwe kavels in bezit genomen; de kadastrale toepassing is geschied. Behoudens particuliere ontginningen en herontginningen is de ruilverkaveling als zodanig gereed. Omtrent Maaskant-West het volgende: de verkaveling is 3500 ha groot. Onze mededeling, dat in 1952 de kavelindeling gereed komt, is te optimistisch. De deskundigen hopen dat de ingebruik neming van de kavels eind 1953 of begin 1954 zal kunnen plaats hebben. De weg in aanleg loopt niet van het nieuwe dorp Empel naar de rijksweg den BoschGrave, maar van Empel naar de weg HinthamRosmalen. De stichting van boerderijen verkeert nog in het eerste stadium, 102

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 26